Promyšlené hospodaření s energií prospívá všem, každému jednotlivci i celému městu!!!
Mezinárodní projekt „POTEnT je zaměřen na sdílení zkušeností mezi evropskými městy a přípravu postupů k rozšíření stávajícího Akčního plánu udržitelné energetiky města Ostravy.Stěžejní myšlenkou projektu POTEnT je podpořit rozvoj opatření a mechanismů pro rychlejší snižování emisí uhlíku prostřednictvím nabídnutí alternativy kvalitních energetických služeb poskytovaných místními a regionálními orgány samospráv nebo jimi zřizovanými subjekty.
Regionální a místní samosprávy mohou poskytnout pozitivní alternativu k tržnímu poskytování energetických služeb a nepřímou podporu komunitní energetiky. Potenciál pro další úsporu produkce emisí oxidů uhlíku je, jak na straně možných energetických úpor, tak v integraci nových energetických zdrojů nebo virtuálních obchodních mechanismů a spočívá v aplikaci v jejich místních souvislostech, příležitostech, odpovědnosti a motivaci jednotlivých aktérů v rámci lokálního energetického prostředí.
Právě municipality nebo jimi zřizované subjekty se již však v současném tržním prostředí stávají v oblasti energetického trhu aktivními aktéry, aby zajistili naplnění ideálně všech výše nadnesených motivů.
Projekt je podpořen z evropského programu Interreg Europe.
O projektu
Projekt POTEnT je projekt meziregionální spolupráce sdílení zkušeností zaměřený na rozvoj lokálních politik v oblasti udržitelné energetiky. Projekt si klade za cíl napomoci komunitám, městům a regionům rozvíjet a zlepšovat lokálně zajišťované energetické služby a zabezpečit tím jejich rychlejší a širší přechod k uplatňování principů nízkouhlíkové ekonomiky. Měl by také směřovat k rozšíření stávajícího Akčního plánu udržitelné energetiky města Ostravy. Konkrétní aktivity projektu pro město Ostravu by měly vést k návrhu nových a v poměrech České republiky i unikátních technicko-ekonomických procesů nebo organizačních struktur pro zajištění funkcionalit, služeb a podpory „moderní energetiky“ města Ostravy.
Název projektu POTEnT je zkratkou anglických slov „Public Organisations Transform Energy Transition“ což by se dalo volně přeložit jako „Veřejná správa proměňuje energetickou transformaci“.
NEWSLETTER
![]() |
![]() |
AKTUALITY
Cíle projektu
Projekt POTEnT má za úkol inovativně řešit klíčovou aktuální výzvu pro evropská města a regiony, a to jak dosáhnout dalšího snížení emisí oxidu uhlíku využitím potenciálu přímého zapojení a lokálních akcí občanů a komunit. Potřeba dalšího snižování uhlíkových emisí je dána nejen globálními úmluvami, ale rovněž nastavením poměrně ambiciózních cílů EU resp. ČR.
Regionální a místní orgány mohou poskytnout pozitivní alternativu k dnes známému tržnímu poskytování energetických služeb privátními subjekty s přínosem podpory především rozvoje moderní městské energetiky umožňující městu samotnému i jeho občanům např. efektivní využívání nebo realizaci komunitně zaměřených projektů v oblasti využívání obnovitelných zdrojů, systematického rozvoje technologií nebo energetických zdrojů v rámci systému cirkulační ekonomiky, či zefektivnění správy vlastního majetku prostřednictvím zajištění efektivního energetického managementu. Cesta ke zvládnutí možné nové role municipalit, stát se aktérem na trhu s energií, se neobejde bez získání dostatku informací a zkušeností od těch, kteří se již touto cestou vydali nebo ji nyní intenzivně rozvíjí. V rámci širších procesů musí být přeneseny nebo vyvinuty např. právní mechanismy, zajištění mechanismy financování a v neposlední řadě musí být zapojeny komunity a občané jímž musí takovéto služby přinést užitek.
Hlavním cílem projektu POTEnT je podpořit rozvoj opatření a mechanismů pro rychlejší snižování emisí uhlíku prostřednictvím kvalitních energetických služeb poskytovaných místními a regionálními orgány nebo subjekty.
Projektové aktivity:
- analýza strategií všech partnerů, v případě Ostravy se jedná o Akční plán udržitelné energetiky, účelem je doplnění o osvědčené postupy, které tyto plány/strategie/politiky zlepší
- identifikace „dobrých praktik“ a jejich přenos do lokálních prostředí
- řešení a rozpracování možnosti zřízení veřejného subjektu nebo organizační struktury pro poskytování energetických služeb tzv. ESCO a případně hledání nástrojů pro jejich další rozvoj a zlepšování, vč. zvyšování jejich podílů na trhu;
- podpora a plánování investic do nízkouhlíkových projektů a identifikovat možnosti posílení místní rozhodovací pravomoci a komunity;
- formulace výstupů ve formě konkrétních návrhů a doporučení na zlepšení tj. vytvoření „akčního plánu“ pro změnu zavedených postupů, dosavadní organizace a opatření v oblasti dekarbonizace města i aplikace přístupů „chytré“ energetiky.