Publikováno 8.7.2019

„Vyhrálo úžasné architektonické dílo.“ Vítězem soutěže na koncertní halu v Ostravě je studio z New Yorku.

Město Ostrava vloni v srpnu zahájilo jednu z nejvýznamnějších architektonických soutěží v celé své historii. Stavba takového významu mění a posouvá kulturní prestiž města skokově. Například Sydney má většina lidí pravděpodobně spojené s ikonickou stavbou Opery a také o něco bližší Berlínská filharmonie je nejen místem velkých kulturních událostí, ale také obdivovaným architektonickým experimentem. V Ostravě tak vznikne budova špičkové architektury, která bude lákat orchestry i návštěvníky z celého světa.

Vítězem mezinárodní architektonicko-urbanistická soutěže na koncertní halu se stalo studio Steven Holl Architects + Architecture Acts  z New Yorku, které vybrala soutěžní porota.

Ostrava vybudováním nového koncertního sálu posílí svou pozici kulturního centra a zařadí se po bok významným metropolím, které už svou koncertní halu mají. Ty se špičkovou architekturou a akustikou jsou vždy impulzem nejen pro rozvoj kultury a vzdělanosti v daném místě, ale také magnetem pro rozvoj turistického ruchu. Vítězný koncept přináší nejen originální architekturu, ale také velmi zajímavé, byť náročné technické řešení, které je šetrné k životnímu prostředí, má dlouhodobou udržitelnost a nabízí nízké provozní náklady. Poslední opravdu plnohodnotnou koncertní halou postavenou u nás bylo pražské Rudolfinum z konce 19. století. Věřím, že i naše hala bude lákat svou architekturou, zvukem a programem nejméně stejně dlouhou dobu,“ je přesvědčen primátor Tomáš Macura.

  • Soutěže se účastnilo 34 architektonických studií
  • Financování je zajištěno ze speciálního účelového fondu 
  • Náklady stavby se odhadují na 1,5 mld
  • Koncertní sál bude mít 1200 až 1400 míst
  • S realizací se počítá v roce 2022
  • Slavnostní otevření se plánuje v roce 2024
  • Nejlepší návrhy z architektonické soutěže budou vystaveny v září

Soutěžní porota návrhy posuzovala v pondělí 1. a úterý 2. července. Tvořili ji renomovaní architekti, přizvaní odborníci a zástupci města. Předseda poroty, mezinárodně uznávaný architekt Krzysztof Ingarden, výběr vítěze komentoval takto: „Proč jsme vybrali právě tento návrh? Byl prostě nejlepší. Je to úžasné architektonické dílo, které velmi dobře zvažuje vztah staré budovy s novou, vztah mezi městem Ostravou a parkem za stávajícím objektem. Věřím, že vítězný projekt bude i emblematickým dílem pro Ostravu, které ji tak oživí.“

Architekt Krzysztof Ingarden (Ingarden&Ewy/ Krakow),
architekt Rafi Segal (RSAU/ Princeton/ MIT Architecture/ Cambridge),
architektka Valerie Mulvin (mccullough mulvin architects/ Dublin),
architekt Jakub Szczęsny (SZCZ/ Warszawa),
náhradníci Adam Rujbr (Adam Rujbr Architects/ Brno) a Tadeáš Goryzcka (Kabinet architektury/ Ostrava),
ředitel NPÚ Ostrava Michal Zezula,
historik umění NPÚ Ostrava Martin Strakoš,
rozpočtář Jindřich Jansa,
vedoucí odboru Útvar hlavního architekta MMO Cyril Vltavský,
ředitel Jánáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla,
akustik Martin Vondrášek a Jan Košulič, mistr zvuku a provozní specialista.
Za vedení města v porotě zasedli primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová

-> na projekt KONCERTNÍ HALA

Vítězný návrh 1. místo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. místo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. místo

 

 

 

 

 

 

 

 

4. místo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin