Přeskočit na obsah
1300
diváků v hlavním sále
10
zařazen mezi 10 nejočekávanější staveb světa
150
let od první myšlenky na koncertní sál
Unikátní architektonické řešení, nejmodernější technologie i osobitý styl. Koncertní sál podle návrhu amerického architekta Stevena Holla má potenciál stát se novým symbolem Ostravy. Již nyní je médii považován za jednu z nejočekávanějších staveb světa. Rekonstrukce kulturního domu a přístavba samotného koncertního sálu nabídne odborné i široké veřejnosti komplexní hudební, kulturní, produkční i vzdělávací zázemí.

Po 150 letech od první myšlenky je Ostrava jen krůček od nového koncertního sálu a kulturního centra. S novým sálem získá odpovídající zázemí jedno z předních českých hudebních těles, Janáčkova filharmonie Ostrava, která od svého založení působí v provizorních podmínkách. Stavba má ambici konkurovat nejlepším koncertním sálům v Evropě i ve světě a přilákat tak do Ostravy špičkové orchestry i sólisty všech hudebních žánrů. Své zázemí zde najdou také Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Ostravské dny nové hudby a další.

Architektonický návrh

Základem celého konceptu je unikátní architektonické řešení založené na propojení památkově chráněného objektu stávajícího Domu kultury města Ostravy s nadčasovou novostavbou koncertního sálu s kapacitou 1300 diváků. Autorem tohoto záměru je přední americký architekt Steven Holl se svým studiem Steven Holl Architects z New Yorku ve spolupráci s českými Architecture Acts. Moderní sál, který svým tvarem připomíná hudební nástroj v pouzdře, bude rozčleněn do menších sekcí a část hlediště bude i za samotným pódiem. Z dosud největšího sálu domu kultury nově vznikne komorní sál o kapacitě 515 míst. Specifickým způsobem budou v obou sálech řešeny prostory pódia – ta budou složena z pohyblivých panelů, čímž bude umožněno prostor variabilně uspořádat dle požadavků umělců a orchestrů. Modernizovaný komplex nabídne vzdělávací centrum s kapacitou 200 míst, nahrávací studio světových parametrů, divadelní sál s kapacitou 490 míst, restaurace, kavárny, salónky ke komerčnímu využití a prostory pro volnočasové aktivity. Výsledky analýz potvrzují, že zatímco v současné době navštíví stávající Dům kultury města Ostravy 300 tis. lidí ročně, po rekonstrukci se toto číslo zvýší minimálně na půl miliónu návštěvníků.

Celý komplex nabídne tyto prostory a kapacity:

  • Velký koncertní sál s kapacitou 1300 míst
  • Zázemí pro 100 členný orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava
  • Komorní sál s kapacitou 515 míst
  • Edukační centrum s kapacitou 200 míst
  • Nahrávací studio světových parametrů
  • Divadelní sál s kapacitou 490 míst
  • Restaurace, kavárna, salónky, prostory pro volnočasové aktivity

Obnova a rozšíření stávajícího kulturního a kreativního centra – Domu kultury města Ostravy je součástí projektu „Dům kultury města Ostravy – kulturní a kreativní centrum“.

Nová budova má potenciál stát se jednou z nejekologičtějších staveb v ČR. Vnější plášť sálu bude z patinovaného a 100% recyklovatelného modro-šedého zinku, který je vysoce flexibilní a vhodný právě pro oplášťování zakřivených geometrických tvarů. Rozlehlá střecha stávající budovy má značný solární potenciál pro umístění integrované fotovoltaické soustavy. Využití přirozeného světla (prosklené stěny a světlíky) dodá budově dostatečné denní osvětlení a sníží tak závislost na neobnovitelné energii. Rovněž co se týče vytápění a chlazení, hledá se způsob, jak ekologicky co nejméně zatížit okolí.

Akustické řešení

Návrh a zajištění odpovídajících akustických úprav ostravského koncertního sálu byly svěřeny uznávanému japonskému specialistovi Yasuhisovi Toyotovi. Jeho společnost Nagata Acoustics navrhla od roku 1971 akustické řešení u bezmála 60 koncertních sálů po celém světě (v Paříži, Šanghaji, Tokiu, Los Angeles, Katovicích, či Hamburku). Společnost v rámci řešení akustiky vyrobila akustický model v měřítku 1:10 interiéru koncertního sálu, na kterém byly řešeny spolu se společností Aveton s.r.o. technické parametry akustiky budoucího koncertního sálu.

Steven Holl Architects

Steven Holl patří k nejznámějším americkým architektům současnosti. V roce 1976 založil Studio Steven Holl Architects, které si vydobylo mezinárodní uznání řadou svých realizací, ať už se jedná o muzea, rezidenční komplexy či studentské koleje. Steven Holl je obhájce udržitelnosti životního prostředí a ve většině svých projektů prosazuje zatravnění střech, recyklaci či využití geotermální energie. Jeho projekt čističky vody v Hamdenu v Connecticutu, který má největší travnatou střechu v tomto státě (téměř 2800 metrů čtverečních), byl v roce 2007 zařazen mezi Top 10 zelených projektů, které každoročně vyhlašuje American Institute of Architects Committee on the Environment. Pro koncertní sál v Ostravě čerpal námět přímo v tvorbě hudebního skladatele Leoše Janáčka. Na tvorbě návrhu se Steven Hollem spolupracoval rodák z Ostravy Martin Kropáč ze studia Architecture Acts, které založil spolu s Hanou Petříkovou po návratu ze svých studií architektury v New Yorku.

Aktuálně

Začátkem roku 2023 stavba získala stavební povolení, dokončena byla také dokumentace pro provedení stavby. Aktuálně probíhá veřejná zakázka na výběr dodavatele stavebních prací.

Souběžně s vyhlášením stavební zakázky radní města také rozhodli o podání žádosti o dotaci ve výši 600 mil. Kč v rámci adresné výzvy Ministerstva kultury ČR. Cílem výzvy, která je vypsána specificky právě pro město Ostrava, je naplnění memoranda o spolufinancování projektu koncertního sálu ze strany státu, které bylo uzavřeno v roce 2018.

Odhad nákladů na funkční proměnu domu kultury a výstavbu sálu je 4,1 miliardy Kč, přičemž se o financování na základě memoranda o spolupráci podělí statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj a Ministerstvo kultury ČR. Z celkové výše rozpočtovaných nákladů na realizaci projektu 4,1 mld. Kč připadá na projekční práce a správu stavby 0,3 mld. Kč, na rekonstrukci historického domu kultury 0,8 mld. Kč a na přístavbu koncertního sálu pak 2,2 mld. Kč. Zbylou sumu 0,8 mld. Kč tvoří náklady společné a ostatní, včetně např. úpravy veřejného prostranství.

Práce na projektu se dělí na dvě fáze: 1. přípravu území, 2. samotnou rekonstrukci Domu kultury města Ostravy a přístavbu koncertního sálu. V případě přípravy území došlo v březnu 2023 k demolici amfiteátru, v květnu 2023 pak k zahájení dalších přípravných prací (přeložky a přípojky). Konec přípravných prací je plánován na únor 2024.

Aktuální informace o koncertním sále najdete na facebooku Koncertní sál Ostrava a webových stránkách.

Umístění projektu

Seznam projektů

Harmonogram

1969 Záměr ikona I
2018 Příprava ikona I
2023 Realizace ikona I
2026 Dokončeno ikona I

Aktuality

Video

Zpracovatelé

  • Statutární město Ostrava
  • Steven Holl Architects architektonický návrh
  • Architecture Acts architektonický návrh

Garanti

  • Břetislav Riger náměstek pro investice, dopravu a dopravně správní činnosti

    Kontaktujte nás




    zpracováním osobních údajů

    https://fajnova.cz/projekt/koncertni-sal-a-rekonstrukce-domu-kultury-mesta-ostravy