Aktualizováno 4.8.2021

Koncertní sál a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy

1969
Záměr
2018
Příprava
»
2023
Realizace
2025
Dokončeno

Koncertní sál od amerického architekta Stevena Holla bude novou ostravskou dominantou. Stane se hlavním centrem kultury v Ostravě a zázemí zde najde každý, kdo projeví zájem o kulturu. Své sídlo zde bude mít jedno z nejvýznamnějších českých hudebních těles – Janáčkova filharmonie Ostrava, jež se tak po téměř 70 letech od svého vzniku dočká důstojných podmínek pro své hudební, technické i administrativní působení. Mimo to poskytne nové kulturní centrum zázemí Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Leoše Janáčka či Ostravským dnům nové hudby a v pozadí nezůstanou ani aktivity samotného Domu kultury města Ostravy a dalších institucí.

Stavba takového významu mění a posouvá kulturní prestiž města skokově. Například Sydney má většina lidí pravděpodobně spojené s ikonickou stavbou Opery a také o něco bližší Berlínská filharmonie je nejen místem velkých kulturních událostí, ale také obdivovaným architektonickým experimentem. V Ostravě tak vznikne budova špičkové architektury, která bude lákat orchestry i návštěvníky z celého světa.

Světová architektura v Ostravě

Stavět se bude podle vítězného návrhu studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Vlastní výstavba sálu začne v roce 2023. Slavnostní otevření se pak plánuje na rok 2025. Koncertní sál bude postaven během celkové rekonstrukce domu kultury. Odhad nákladů na funkční proměnu Domu kultury města Ostravy a výstavbu sálu je 2 miliardy Kč, přičemž se o financování na základě memoranda o spolupráci podělí statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj a Ministerstvo kultury ČR.

Aktuální informace o koncertním sále jsou dostupné na Facebooku KONCERTNÍ SÁL OSTRAVA či WEBOVÝCH STRÁNKÁCH.

Koncertní sál v médiích