Aktualizováno 2.12.2021

Koncertní sál a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy

1969
Záměr
2018
Příprava
»
2023
Realizace
2025
Dokončeno

Koncertní sál od amerického architekta Stevena Holla bude novou ostravskou dominantou. Stane se hlavním centrem kultury v Ostravě a zázemí zde najde každý, kdo projeví zájem o kulturu. Své sídlo zde bude mít jedno z nejvýznamnějších českých hudebních těles – Janáčkova filharmonie Ostrava, jež se tak po téměř 70 letech od svého vzniku dočká důstojných podmínek pro své hudební, technické i administrativní působení. Mimo to poskytne nové kulturní centrum zázemí Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Leoše Janáčka či Ostravským dnům nové hudby a v pozadí nezůstanou ani aktivity samotného Domu kultury města Ostravy a dalších institucí.

Stavba takového významu mění a posouvá kulturní prestiž města skokově. Například Sydney má většina lidí pravděpodobně spojené s ikonickou stavbou Opery a také o něco bližší Berlínská filharmonie je nejen místem velkých kulturních událostí, ale také obdivovaným architektonickým experimentem. V Ostravě tak vznikne budova špičkové architektury, která bude lákat orchestry i návštěvníky z celého světa.

Projekt stavby

Originální návrh z dílny studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy propojí stávající budovu Domu kultury města Ostravy z 60. let minulého století s moderním sálem se špičkovou akustikou. Projekt počítá s propojením koncertního sálu s městskou třídou 28. října i s přilehlým městským parkem.

Původní budova kulturního domu navrženého Jaroslavem Fragnerem v roce 1954 i její historické detaily však zůstanou zachovány. Projekt počítá pouze s nezbytnými zásahy, které budou mít vliv na funkční využití prostor např. v podobě spojovací chodby. Tento koridor umožní plynulejší přesun návštěvníků, ale i zaměstnanců a umělců mezi oběma budovami.

Nový sál bude orientován na severní stranu směrem do parku Milady Horákové. Původní vstup do kulturního domu bude zachován a současně vznikne samostatný vstup do nové budovy. Jeho součástí bude mimo jiné obchod se suvenýry, kavárna a prosklený vestibul s výhledem na město.

 

Technická specifika stavby

Nová budova má potenciál stát se jednou z nejekologičtějších staveb v ČR. Vnější plášť sálu bude z patinovaného a 100% recyklovatelného modro-šedého zinku, který je vysoce flexibilní a vhodný právě pro oplášťování zakřivených geometrických tvarů. Rozlehlá střecha stávající budovy má značný solární potenciál pro umístění integrované fotovoltaické soustavy. Využití přirozeného světla (prosklené stěny a světlíky) dodá budově dostatečné denní osvětlení a sníží tak závislost na neobnovitelné energii. Rovněž co se týče vytápění a chlazení, hledá se způsob, jak ekologicky co nejméně zatížit okolí.

Světová architektura v Ostravě

Autorem vítězného návrhu studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy. Steven

Holl patří k nejznámějším americkým architektům současnosti. V roce 1976 založil Studio Steven Holl Architects, které si vydobylo mezinárodní uznání řadou svých realizací, ať už se jedná o muzea, rezidenční komplexy či studentské koleje. Steven Holl je jedním z obhájců udržitelnosti životního prostředí a ve většině svých projektů prosazuje zatravnění střech, recyklaci či využití geotermální energie. Zajímavý je i postup jeho práce. Prvotní návrhy si nejraději zaznamenává do akvarelového skicáku a inspiraci hledá v hudbě, filozofii a literatuře. Pro koncertní sál v Ostravě čerpal námět přímo v tvorbě hudebního skladatele Leoše Janáčka.

Na tvorbě návrhu se Steven Hollem spolupracoval rodák z Ostravy Martin Kropáč ze studia Architecture Acts, které založil spolu s Hanou Petříkovou po návratu ze svých studií architektury v New Yorku.

Návrh a zajištění odpovídajících akustických úprav ostravského koncertního sálu byly svěřeny uznávanému japonskému specialistovi Yasuhisovi Toyotovi. Jeho společnost Nagata Acoustics navrhla od roku 1971 akustické řešení u bezmála 60 koncertních sálů po celém světě (v Paříži, Šanghaji, Tokiu, Los Angeles, Katovicích, či Hamburku).

Vlastní výstavba sálu začne v roce 2023. Slavnostní otevření se pak plánuje na rok 2025.

Koncertní sál bude postaven během celkové rekonstrukce domu kultury. Odhad nákladů na funkční proměnu Domu kultury města Ostravy a výstavbu sálu je 2,6 miliardy Kč, přičemž se o financování na základě memoranda o spolupráci podělí statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj a Ministerstvo kultury ČR.

Aktuální informace o koncertním sále jsou dostupné na Facebooku KONCERTNÍ SÁL OSTRAVA či WEBOVÝCH STRÁNKÁCH.

Koncertní sál v médiích