Revitalizace historické budovy jatek je vlajkovým projektem ze Strategického plánu. Projekt zahrnuje kompletní rekonstrukci bývalých městských jatek, která vznikala v centru města na přelomu 19. a 20. století. Objekt od 90. let značně chátral, namísto demolice jej však čekala rekonstrukce a proměna v galerii moderního umění (více o historii městských jatek zde). Provozovatelem nové galerie je příspěvková organizace města PLATO Ostrava, která donedávna sídlila v budově bývalého Bauhausu.
Na galerii moderního umění se promění celkem pět na sebe navazujících částí objektu různého stáří:
- původní chladírny (1891),
- nové chladírny (1902),
- vepřové porážky (1902),
- zastřešeného atria (1954),
- součástí projektu je také demolice provozní budovy z roku 1926, která byla v neudržitelném technickém stavu, a její nová výstavba.
V bývalých jatkách vznikne výstavní prostor současného umění. Šest budoucích výstavních sálů může být navzájem propojeno nebo mohou fungovat samostatně. Díky otočným stěnám bude do výstavního prostoru začleněno i venkovní prostranství. V objektu budou umístěny i kanceláře, zasedací místnosti a bistro. Původní cihlové zdi budou pečlivě vyčištěny a odstraněny jejich drobné vady.
Stávající budově dominují dva historické materiály: venkovní cihly a vnitřní, bíle omítnuté stěny. Aby zůstala zachována historická kontinuita, budou interiéry galerie doplněny právě těmito dvěma materiály a také betonem. Důležitou součástí interiérů bude technické vybavení včetně vzduchotechniky, která je v projektu integrována do stávající struktury budovy a esteticky doplní celý prostor.
Projekt je specifický tím, že už ve svém konceptu a nyní i v dalších fázích projektových prací počítá s použitím prvků nalezených na místě. Řeší například využití starých cihel, původních dlažebních kostek a další nakládání s nálezy objevenými během stavebních prací.
Architektonickou studii zrealizovalo polské studio KWK Promes Roberta Konieczného.
Zhotovitelem zakázky v hodnotě 170 mil. Kč bez DPH je společnost Zlínstav.
Na revitalizaci objektu naváže i úprava prostranství u budovy galerie. Projekt pochází rovněž z dílny KWK Promes, námět se však zrodil v hlavách zástupců galerie Plato a je tak částečně i jejich dílem. Řešení okolí budovy spočívá v zachování přirozeně chaotického rázu plochy s přidáním většího množství zeleně. Autoři v rozčlenění plochy zohledňují půdorysy zaniklých objektů, které tvořily areál jatek. Návaznosti jednotlivých ploch zeleně a chodníků budou plynulé a vznikne tak dojem, že mezi sebou prorůstají.
Architektonická soutěž
Konkrétní aktivity na záchranu areálu zahájilo město Ostrava před více než pěti lety. Historický objekt odkoupilo od společnosti Bauhaus spolu s dřívějším hobbymarketem a přilehlými pozemky v listopadu 2016 za 80 milionů korun.
V únoru 2017 město vyhlásilo mezinárodní architektonickou soutěž na rekonstrukci historické budovy bývalých městských jatek. Do soutěže se přihlásilo 9 zájemců včetně významných zahraničních společností.
Do 21. dubna 2017 mohli účastníci odevzdat své návrhy. Organizátorem soutěže byl známý brněnský architekt Ludvík Grym, porota zasedla v tomto složení – závislí členové poroty primátor Ostravy Tomáš Macura, radní města Lukáš Semerák, ředitel Plato Ostrava Marek Pokorný a dále nezávislí porotci pražská architektka Pavla Melková, brněnský architekt Zdeněk Fránek, architekt Pavol Paňák z Bratislavy a architekt Ivan Reiman z Berlína. V červnu téhož roku zastupitelstvo města schválilo výsledky architektonické soutěže, s vítězem se však město nedohodlo na podmínkách smlouvy. Z nového jednacího řízení nakonec vzešlo jako vítěz polské studio KWK Promes Roberta Konieczného.
Informace k veřejné soutěži naleznete na odkazu níže. Veřejná soutěž
Revitalizace historické budovy jatek v médiích
- 10. 9. 2020 – Zachránit a nebourat. Ostrava jde příkladem, jak pečovat o chátrající budovy a opět jim vrátit lesk
- 26. 4. 2020 – Oprava historických jatek začala, z areálu nejprve zmizí stovky tun sutin
- 6. 4. 2020 – Začíná rekonstrukce historických jatek. Ostrava omezovat investice nebude
- 20. 2. 2020 – Z jatek se stane galerie, oprava památky přijde Ostravu na 206 milionů
- 4. 9. 2019 – Proměna ostravských jatek začne na jaře. Polský architekt Konieczny musel kvůli stavu budov projekt změnit
- 18. 7. 2018 – MĚSTSKÁ JATKA SE PROMĚNÍ V GALERII MODERNÍHO UMĚNÍ