Přeskočit na obsah
V prostorách výstaviště Černá louka se připravuje rekonstrukce pavilonu G, který bude sloužit Národnímu divadlu Moravskoslezskému.
Pavilon G se nachází na výstavišti Černá louka v Ostravě a vznikl v 60. letech jako jeden z pavilonů na výstavním areálu. Do budoucna by se měl pavilon přeměnit ve velkou zkušebnu a studiovou scénu s kapacitou cca 220/500 míst.

 
Historie pavilonu
 
Pavilon G byl postaven v roce 1961 podle návrhu architekta Josefa Jiřičného (pozn. otec Evy Jiřičné) a byl hojně využíván především v 60. a 70. letech. Po roce 1989 správu nad areálem získala Ostravská obchodní společnost (později Černá louka a. s.), chyběly však finance na nutné rekonstrukce a celý areál upadal. V roce 1998 město Ostrava založilo novou společnost Ostravské výstavy a. s., která areál spravuje dodnes. Ve stejném roce začaly výrazné proměny Černé louky – bourání oplocení i zchátralých pergol a pavilonů, amfiteátru a další. Pavilon G prošel opravami v roce 2002 – prostor později sloužil sportu. Byl využíván jako tenisový kurt a posléze tréninkový areál pro golf.
 
S využitím a rekonstrukcí pavilónu G na kulturní účely již počítal vítězný návrh na revitalizaci oblasti Černé louky od nizozemského ateliéru MAXWAN, který vzešel z mezinárodní soutěže uspořádané v souvislosti s kandidaturou Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury. NDM má nyní vlastní projekt a budovu má ve správě od roku 2017.
 

Současnost pavilonu

Současný návrh rekonstrukce vznikl podle návrhu Ateliéru 38. Podle ateliéru je poloha pavilonu pro nové velké zkušebny divadla s alternativní divadelní produkcí velmi výhodná. Je v docházkové vzdálenosti dalších dvou objektů NDM – divadla Jiřího Myrona a divadla Antonína Dvořáka, včetně provozní budovy NDM – zázemí divadla.

Objekt je velmi výtvarný a navrácením kulturní náplně se z něj stane ikonická stavba, která podstatně oživí centrum města, ukotví bod na Černé louce, která v posledních letech ztrácela na své symbolice. (Ateliér38)

Do budoucna by se měl pavilon přeměnit ve velkou zkušebnu a studiovou scénu s kapacitou cca 220/500 míst. Rekonstrukce pavilonu byla zařazena mezi investice města pro rok 2023 a začít by měla v ideálním případě v 2. polovině roku 2023. Dokončení se předpokládá do dvou let.

Zdroj: NDM

Vizualizace: Ateliér38

Umístění projektu

Seznam projektů

Harmonogram

2017 Záměr ikona I
2022 Příprava ikona I
2023 Realizace ikona I
2025 Dokončeno ikona I

Zpracovatelé

  • Statutární město Ostrava
  • ATELIER 38 s.r.o. architektonický návrh

Garanti

  • Zuzana Bajgarová náměstkyně primátora pro oblast investic

    Kontaktujte nás




    zpracováním osobních údajů

    https://fajnova.cz/projekt/rekonstrukce-pavilonu-g-na-cerne-louce