Přeskočit na obsah
Cílem projektu rekonstrukce divadla je vytvoření prostor pro kvalitní uměleckou tvorbu. Samotná rekonstrukce je rozdělena do dvou etap, přičemž první etapa je již hotova. Došlo při ní k rekonstrukci slavnostního sálu, zkušeben a předprodeje vstupenek, nově byla vybudována komorní scéna, kavárna a centrum divadelního vzdělávání. Nejviditelnější je nová fasáda.

Téměř 30 let se v Divadle Jiřího Myrona (Národní divadlo moravskoslezské), nic neopravovalo či nerekonstruovalo. Nyní dostane scéna v centru Ostravy nový kabát. Celkovou rekonstrukcí a přístavbou, prošlo jen Divadlo Antonína Dvořáka na Smetanově náměstí v roce 2000. Cílem projektu rekonstrukce divadla, která sídlí v centru města Ostravy, je vytvoření či revitalizace prostor pro kvalitní uměleckou tvorbu a vrátit divadlu maximum z jeho dřívější podoby a důstojnosti.

Samotná rekonstrukce je rozdělena do dvou etap.

1. etapa rekonstrukce

První etapa rekonstrukce proběhla v letech 2018 – 2019 a zahrnovala tyto části:

Slavnostní sál

V prvním patře DJM se nyní nachází zrekonstruovaný sál, který se v této sezóně jmenuje „Sál Edmunda Palkovského“. V divadle se rozhodli, že by byla škoda pojmenovat ho jen po jedné osobnosti, proto název budou každou divadelní sezónu měnit. Sál byl slavnostně otevřen v den 100. výročí vzniku republiky. Pořádají se v něm koncerty, výstavy a společenská setkání, probíhají tam i dramaturgické úvody k inscenacím.

Divadlo „12“ s barem Ve Dvanáctce

Nová scéna pro komorního diváka. Přímo v komplexu budov Divadla Jiřího Myrona se nyní nachází Divadlo „12“. Nabízí 60 míst a speciální dramaturgii. Využívat ho budou všechny čtyři soubory NDM. Vedle vstupu se nachází bar Ve Dvanáctce. Před příchodem do divadla tak bude moci divák posedět a užívat si atmosféru. Specifikum baru je, že ve chvíli nejvyšší potřeby se barové stoly spustí k zemi a vytvoří více místa pro návštěvníky. Když jsou nahoře, lze si s prostorem baru hrát i jako s divadelní scénou.

Kavárna Národní dům

Reprezentativní prostory nyní nabízí kavárna Národní dům. Slouží veřejnosti, ale i divákům během představení. Kavárna je otevřena každý den od 8 do 22 hodin, kromě víkendu, kdy otevírá až v 9 hodin. Hodinu a půl před začátkem představení (představení většinou začíná v 18.30 hodin), tzn. od 17 hodiny, je kavárna pro veřejnost uzavřena. Po poslední pauze aktuálního představení, což je individuální, se opět pro veřejnost otevře.

Ateliér NDM  – pro děti i milovníky divadla

Prostory bývalého řeznictví v rohové budově v ulicích Čs. legií a Milíčova jsou přestavěny na Ateliér NDM – centrum divadelního vzdělávání a kreativního setkávání pro děti a příznivce divadla. Ateliér bude vzdělávat, ale i bavit.

Předprodej vstupenek v pasáži

Nová pasáž vedle hlavního vchodu do DJM slouží jako nový prodej vstupenek a předplatného. Pasáží vchází veřejnost do kavárny v době, kdy je běžně otevřená.

Rekonstrukce zázemí divadla – sály, pokoje hotelového typu pro umělce

Nová moderní prostorná zkušebna orchestru souboru opereta/muzikál a nový baletní sál. Celkovou rekonstrukcí dále prošlo ubytovací zařízení pro hostující umělce NDM, v prostorách areálu vzniklo zcela nové patro s pokoji hotelového typu.

Nová fasáda a rekonstrukce vstupu divadla

Změny jsou vidět na první pohled. Fasáda i vstup do divadla prošly vkusnou změnou. Působí sympaticky, tak jak se na divadlo sluší a patří. A hlavně – barvou a prvky se blíží původní fasádě Národního domu z konce 19. století, na své místo se vrátil i nápis Národní dům.

2. etapa rekonstrukce

Druhá etapa rekonstrukce divadla by měla následovat po realizaci rekonstrukce Pavilonu „G“ a jeho uvedení do plného provozu. Pavilon by se tak měl přeměnit ve velkou zkušebnu a studiovou scénu s kapacitou cca 220/500 míst. Rekonstrukce Pavilonu „G“ by měla proběhnout v rozmezí let 2022 – 2024. Zahájení 2. etapy rekonstrukce DJM je tak plánováno na rok 2025.

Tato etapa by měla zahrnovat:

a) revitalizaci dvora, resp. celého vnitrobloku DJM (výstavbu a rozšíření divadelního zázemí, revitalizaci prostoru dvora, řešení dvorních fasád atd.)

b) kompletní rekonstrukci stávajícího zázemí

c) kompletní rekonstrukci a rozvoj jevištních technologií

Rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona v médiích

Umístění projektu

Seznam projektů

Harmonogram

2015 Záměr ikona I
2017 Příprava ikona I
2025 Realizace ikona I
2026 Dokončeno ikona I

Zpracovatelé

  • Národní divadlo Moravskoslezské

Garanti

  • Andrea Hoffmannová náměstkyně primátora pro oblast kultury

    Kontaktujte nás
    zpracováním osobních údajů

    https://fajnova.cz/projekt/komplexni-rekonstrukce-divadla-jiriho-myrona