Aktualizováno 12.1.2021

Vila Na Zapadlém

2015
Záměr
2017
Příprava
»
2021
Realizace
2022
Dokončeno

Vlajkový projekt ze Strategického plánu: Rekonstrukce památkově chráněných vil (ulice na Zapadlém a Nemocniční)

Vila na Zapadlém (také Grossmannova vila)

Vila z roku 1923 v ulici Na Zapadlém v těsném sousedství krajského úřadu byla rodinným sídlem architekta a stavitele Františka Grossmanna. „Město se v minulosti snažilo vilu několikrát neúspěšně prodat. Nyní jsme rozhodli, že ji využijeme jako místo pro jednání a také pro ubytování významných návštěv města a kraje,“ uvedl Tomáš Macura. Právě s krajem chce primátor jednat o dalším využití vily a dohodnout se na společném projektu.

Architekt František Grossmann pocházel z Pustějova ve Slezsku. Do roku 1906 působil jako stavitel ve Frýdku. Poté v Moravské Ostravě založil s mladým architektem Františkem Fialou firmu Grossmann & Fiala, která se zabývala projektováním a stavební činností. Firma stavebně dokončila např. kostel Panny Marie Královny v Mariánských Horách v roce 1907, dům katolických tovaryšů v Přívozské ulici, podílela se na přestavbě dolu Zárubek a výstavbě nové administrativní budovy dolu Michal v Michálkovicích. Po roce 1918 firma zcela přešla na Františka Grossmanna. Již v roce 1918 vznikly plány na jeho rodinnou vilu, kterou postavil v roce 1923.

Koncem 20. let minulého století se Grossmannova firma dostala do finančních potíží a tahanice s věřiteli vyústily v roce 1933 sebevraždou Františka Grossmanna a jeho manželky. Po druhé světové válce byla ve vile umístěna mateřská škola, později až do roku 2005 v ní působila školní družina. I přes dílčí vnitřní úpravy zůstala zachována větší část původního interiéru.

Rekonstrukce vily je podřízena záměru obnovy kulturní památky.Vila bude upravena pro reprezentativní účely s minimálními zásahy do dispozičního, tvarového a konstrukčního systému stavby. Stavbě bude rovněž navrácen původní vzhled fasád. V roce 2017 byla vyhlášena veřejná zakázka na projektovou dokumentaci. V roce 2020 získal Magistrát města Ostravy stavební povolení. Předpokládané náklady na obnovu kulturní památky jsou ve výši 100 mil. Kč.

 

Vila na Zapadlém v médiích

FOTOGALERIE