Přeskočit na obsah
64
m vysoký
76
bytů
170
možných parkovacích míst
15
bytů odkoupí město
Renomované studio AI – DESIGN světoznámé architektky Evy Jiřičné a architekta Petra Vágnera zpracovalo komplexní návrh rekonstrukce výškové budovy na ulici Ostrčilova. Věžový dům nabídne další atraktivní bydlení v centru města i kavárnu s vyhlídkou v nejvyšším patře budovy. Počítá se také se stavbou parkovacího domu.

Investiční záměr zpracovalo studio AI – DESIGN v letech 2020–2021. Návrh zachovává stávající formu věžového domu a navrhuje jeho rekonstrukci a přístavbu s primární funkcí bydlení (návrh pracuje se 76 novými byty od 1kk po nadstandardní byty mezonetového typu). Řešení počítá se zachováním stávající železobetonové konstrukce, objekt je navýšen o jedno patro, doplněn nezbytnou přístavbou komunikačního jádra tak, aby mohly být naplněny veškeré požadavky na výstavbu a bydlení, a v neposlední řadě o balkóny. Pro účely získání parkovacích míst v lokalitě záměr počítá s výstavbou parkovacího domu s funkcí parkování pro rezidenty a veřejnost. Umístění parkovacího domu koresponduje s plochou dnešního parkoviště.

Rekonstrukce je navrhována ve vysokém architektonickém standardu a objekt obsahuje služby a prostory specifického charakteru, jedná se např. o požadavek na zelenou fasádu objektu včetně centrálního zavlažování, recepci v objektu či zelenou střechu na parkovacím domě.

Historie budovy

Výškový bytový dům v Ostrčilově ulici byl postaven podle návrhu Jana Slezáka v tzv. pozdním internacionálním stylu v letech 1965 až 1968 jako součást sídliště Jindřiška. Původně byl zamýšlen jako obytný dům, k tomuto účelu se však využíval jen pár let a v sedmdesátých letech minulého století byl přestavěn na kancelářský objekt.

Od roku 2013 je budova kvůli technickým problémům prázdná. Opakovaně se vedly debaty o její demolici či rekonstrukci. Mezi zásadní technické problémy patří nefunkční opláštění objektu, nevyhovující bezpečnostní parametry, především protipožární, únikové trasy apod. Navzdory tomu se město rozhodlo objekt v centru Ostravy zachránit a zadalo zpracování investičního záměru, který by ověřil realizovatelnost projektu při zachování výšky objektu a zároveň navrhl architektonické ztvárnění budovy.

Aktuálně 

O záměru prodeje nemovitostí a vyhlášení výzvy k podání nabídek rozhodly orgány města v prosinci 2021. V červnu 2022 zastupitelstvo města rozhodlo o uzavření smlouvy s investorem First Skyscraper s. r. o., ten však nakonec nepodepsal příslušné smlouvy a zakázka tak byla zrušena.

O opětovném záměru prodeje pozemků zastupitelé rozhodli v říjnu 2023. Nový záměr přináší upřesnění vymezení základních a specifických požadavků na výstavbu a koncept dopravního řešení oblasti, případné změny budou řešeny v rámci smluvního ujednání. Předmětem již není zpětný odkup bytových jednotek a parkovacích stání.

Další informace k věžovému domu v odkaze na webu: https://investinostrava.cz/cs/budovy/

Umístění projektu

Seznam projektů

Harmonogram

2017 Záměr ikona I
2020 Příprava ikona I
2024 Realizace ikona I
2027 Dokončeno ikona I

Aktuality

Zpracovatelé

  • Statutární město Ostrava
  • AI - DESIGN, s.r.o. architektonický návrh

Garanti

  • Hana Tichánková náměstkyně pro strategický rozvoj, územní plánování a stavební řád

    Kontaktujte nás
    zpracováním osobních údajů

    https://fajnova.cz/projekt/rekonstrukce-mrakodrapu-na-ostrcilove-ulici