Publikováno: 10.02.2021

Parkovací dům u městské nemocnice se začne stavět ještě letos

Město vyhlásilo veřejnou zakázku na výstavbu multifunkčního parkovacího domu, který bude stát v prostoru parkoviště u Městské nemocnice Ostrava. Objekt se sedmi patry bude sloužit k parkování zaměstnancům i veřejnosti, stávající kapacita parkování se zvýší na čtyřnásobek. V přízemí objektu bude lékárna, obchodní prostory i technické zázemí. Stavba by měla začít v dubnu.

„Parkovací dům u městské nemocnice je jednou z klíčových investic statické dopravy města. Jeho umístění nabízí využití pro pracovníky i návštěvníky nemocnice, i zaměstnance řady firem sídlících v okolí. Sloužit bude také jako P+R parkování při cestě do centra navazující hromadnou dopravou nebo na sdílených kolech, případně pro cestující vlakem ze stanice Stodolní. Docházková vzdálenost na tramvaj je do dvou, tří minut, k vlakové zastávce je to pět minut chůze, cesta na kole na Masarykovo náměstí také zabere pouhých pět minut,“ uvedla investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

parkovací dům u nemocniceNový objekt zvýší stávající kapacitu nemocničního parkoviště z dnešních 110 na 465 míst. Z toho bude 27 stání pro imobilní a 6 pro dobíjení elektromobilů. Dále budou v novém parkovacím domě místa pro úschovnu 54 jízdních kol.V přízemí objektu bude sídlit nová lékárna a také menší nájemní jednotky. Výstavba nového parkovacího domu je součástí první etapy aktuálně realizované obnovy městské nemocnice na základě schváleného generelu. Finanční prostředky na jeho realizaci jsou součástí letošního rozpočtu a počítá se s nimi také v rozpočtech pro roky 2022 a 2023.

„Výstavba nového objektu k parkování vyřeší jeden z letitých problémů nemocnice, a to je vymístění desítek soukromých aut z jejího areálu. Dojde nejen k estetizaci veřejného prostoru nemocnice, ale také k zjednodušení průjezdu sanitek a dalších dopravních obslužných vozidel areálem,“ dodal ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Parkovací dům, který bude stát v prostoru mezi Městskou nemocnicí Ostrava, Národním památkovým ústavem a objektem HZS MSK, bude vybaven pokročilým elektronickým odbavovacím systémem, řidiči se obejdou bez vjezdových lístků (čtení RZ) a bez plateb v hotovosti. Systém by měl umožnit rezervaci i sdílení parkovacího místa. V prostoru parkovacího domu budou instalovány rychlonabíjecí stanice pro bateriová elektrická vozidla. Každá stanice bude napojena z hlavního rozvaděče objektu a bude mít vlastní měření elektrické spotřeby. Výhledově se počítá se zprůjezdněním ulice Hornopolní s propojením na ulici 28. října a s umístěním zastávek MHD u parkovacího domu v Hornopolní ulici.

Výstavba parkovacího domu významně rozšíří parkovací kapacity v území. Část parkovacích ploch bude vyhrazena pro režim P+R (park and ride), jejich uživatelé budou moci po odstavení auta využít zvýhodněných cen městské hromadné dopravy nebo sdílených kol. Pro město je stavba významná i proto, že v docházkové vzdálenosti začnou v příštích letech vyrůstat nové objekty s potřebou parkování. Například na stávajícím parkovišti před domem kultury vznikne Moravskoslezská vědecká knihovna, přičemž takto zaniklé kapacity parkování je nutné nahradit.

Další příspěvky