Publikováno 24.4.2017

Bikesharing Ostrava

Vlajkový projekt ze Strategického plánu: Bikesharing a podpora čisté mobility

Ostravou na kole

Město Ostrava a především stále více jeho obyvatel vnímá cyklistickou dopravu jako rychlou a ekologickou formu individuální dopravy, kterou mohou využít i běžní návštěvníci. Na začátku projektu byla provedena anketa, která potvrdila zájem obyvatel Ostravy o systém sdílených kol.

Kolo si díky sdílení bude možno zapůjčit na jednom ze stanovišť a na jiném zase vrátit. V projektu se počítá zhruba se 40 stanicemi a třemi sty jízdních kol. V rámci pilotní fáze projektu bude pokryto širší centrum města, například obchodní centrum Fórum Nová Karolina, Slezskoostravský hrad, Magistrát města Ostravy, Hlavní nádraží Ostrava, sídliště Ostrava – Fifejdy atd.

Jedním z hlavních cílů je logicky úzká provázanost s budováním cyklotras a cyklostezek. Město Ostrava věří, že zavedením bikesharingu podpoří snížení individuální automobilové dopravy v centru města, tím pádem i snížení hluku a znečištění města zplodinami. O zvýšení fyzické kondice uživatelů sdílených kol nemluvě.

Na projektu město spolupracuje  s odborníky na cyklodopravu, zástupci městských obvodů a také například se spolkem Ostravounakole. Všichni zapojení poskytují své zkušenosti a doporučení.

Od 1. května 2018 startuje v Ostravě bikesharing!

Dlouho připravovaný systém sdílení jízdních kol, který je součástí Strategického plánu rozvoje města FajnOVA, bude v Ostravě fungovat od 1. května. Stanice s koly budou umístěny na celkem 39 místech v širším centru města. V první vlně bude k dispozici 180 kol městského typu s nízkým nástupem, protišlapnou brzdou a praktickým košíkem na drobná zavazadla. Službu bude v Ostravě poskytovat společnost Rekola Bikesharing, a město za ni nebude nic platit. Půjčování kol bude v provozu od května do zimní sezóny, nejpozději však do 21. 12. 2018. Do stejného termínu platí také uzavřená smlouva.

Systém umožní půjčení kola na jednom stanovišti a jeho vrácení na jiném místě. Na každém stanovišti bude umístěn mobilní stojan s 6 až 12 místy. Kolo bude možno vrátit pouze do stojanů určených v aplikaci nebo na webu. Ti, kteří si kolo vypůjčí a nevrátí zpět na některé ze stanovišť, budou pokutováni. Kola budou pravidelně rozvážena po městě, aby byla k dostání ve všech stanicích.

Projeďte se na růžovém kole mezi prvními. Přidejte se k nám. 1. května na Vás čekáme na Prokešově náměstí!

První růžová jízda Ostravou

 

Bude se hodit od 1. května

Kde si můžete půjčit růžové kolo

APLIKACE REKOLA

CYKLISTICKÉ TRASY V OSTRAVĚ

Jak si půjčit kolo viz. spot

 

 


FOTOGALERIE

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin