Publikováno: 23.05.2019

Sdílená kola v Ostravě frčí!

Modro-šedá kola firmy Nextbike jsou již více než měsíc v provozu a těší se velké oblibě. Sdílená kola „dorazila“ do Ostravy již v roce 2018. Tenkrát v růžovém provedení pod značkou firmy Rekola. Dnes se nám kromě růžových kol po ulicích města prohání i modrá kola Nextbike a zájem o tento způsob dopravy roste. Přinášíme vám statistiky, které reflektují dosavadní využití sdílených kol.

Trocha čísel

Za první měsíc svého provozu jsme si kolo půjčili celkem 34 371 krát a do aplikace Nextbike se zaregistrovalo neuvěřitelných 13 295 uživatelů. Nejfrekventovanější stanicí, kam si pro kolo rádi jezdíme (nebo ho tam po jízdě vracíme) je Forum Nová Karolina.

Nejen tato čísla dokládají, že úspěch a obliba sdílených kol roste. Stačí se podívat, jak se bikesharingu v Ostravě dařilo na jeho počátku a jak nyní! V roce 2018 jsme začali s 39 stanicemi a 180 sdílenými koly. Lidé si kola hned oblíbili a průměrný počet výpůjček činil 600 kol denně.

Je květen 2019 a v současné době zde máme 251 stojanů a stanic, 580 kol, a přestože nám od dubna párkrát pořádně zapršelo, průměrný počet výpůjček činí 1 145 kol na den. Navíc se možnost výpůjček rozšířila i na další obvody Statutárního města Ostravy. Dnes si tak kolo můžete vypůjčit v Moravské Ostravě a Přívozu, Porubě, Ostravě – Jih, Mariánských Horách a Hulvákách, v Slezské Ostravě, Vítkovicích, Hošťálkovicích a Petřkovicích! Všechna tato čísla zároveň porostou. Firma Nextbike totiž bude rozšiřovat počet sdílených kol o dalších 200 a stejně tak se uvažuje o zahuštění sítě stanic.

Jezdíme a pomáháme

Nesmíme samozřejmě zapomenout na jednu dobrou zprávu. Provozovatel sdílených kol v Ostravě, firma Nextbike, se spojila s Nadačním fondem Kapka naděje – z každé výpůjčky nad 15 minut putuje 10 % zaplacené částky Nadačnímu fondu, který jej dále daruje Fakultní nemocnici Ostrava. Za první měsíc provozu Nextbike jsme fondu a nemocnici „vyjezdili“ skvělých 15 000 Kč.  A to není všechno. Pokud v ulicích zahlédnete kolo se speciálním brandingem Kapky naděje, pak vězte, že jízdou na těchto kolech (je jich celkem pět) přispějete ještě více – na konto Fondu poputuje 25 % z vámi zaplacené částky. A na co Nadační fond Kapka naděje peníze věnuje? V minulosti pořídili pro Fakultní nemocnici Ostrava zařízení pro dětské pacienty ve výši 4 600 000 Kč a 308 000 Kč. Nezapomeňte tedy projekt „O Kapku Lepší Jízda“ sledovat a svou jízdou přispívat fondu.

Nejezdím, ale chci začít

A co můžeme doporučit všem z vás, kteří se na sdílené kolo teprve chystají? Bikesharing je skvělá možnost, jak ušetřit místo (pro skladování kola) a čas, jak se rychle a ekologicky přemisťovat z místa na místo a udělat tak něco pro své zdraví. K užívání sdílených kol potřebujete aplikaci v mobilu, díky které si kola budete půjčovat a vracet.  (dz)

A tady ještě pár důležitých odkazů, které se vám před první (ale i každou další) jízdou budou určitě hodit.

Ceník výpůjčky Nextbike

Stanice Nextbike

Mapa cyklostezek v Ostravě

 

Další příspěvky