Studie stavby koncertní sálu je hotová, nová budova bude technologicky vyjímečná
Studie stavby nového koncertního sálu, který byl nedávno zařazen prestižním odborným magazínem Architizer mezi 10 nejočekávanějších staveb světa, je hotová. Vznikla na základě spolupráce světoznámého newyorského studia Steven Holl Architects a pražského studia Architecture Acts, Dokončená studie je dalším důležitým milníkem celého projektu. Díky koncertnímu sálu získá Ostrava nejen moderní ikonickou stavbu, která zvýší urbanistickou kvalitu a turistickou atraktivitu celého města, ale také se třetí největší orchestr v České republice dočká po více než 70 letech své existence odpovídajícího zázemí a špičkových akustických podmínek.
Nejmodernější technologie a skvělá akustika
Celá stavba počítá s využitím nejmodernějších materiálů a technologií, které by měli ještě umocnit výjimečnost celé stavby. Patří mezi ně například použití izolačních nízkoemisních skel, recyklovaných a recyklovatelných materiálů a především energetický koncept chlazení a vytápění. Projekční tým pracuje s několika variantami využívajícími tepelná čerpadla uzavřených nebo otevřených systémů. Vzhledem k nízkým provozním nákladům nabízejí tyto systémy vysokou investiční návratnost, pohybující se v řádech jednotek let.
Decentní interiéry a hra světla
Neméně zajímavé jsou také řešení interiérů a barevnost. Celý hlavní sál bude laděn do šedobílých tónů s využitím světlého a šedě lakovaného javorového dřeva, které se využívá také při výrobě houslí. Architekti při návrhu pracovali s využitím střešních světlíků a efektním nasvětlení sálů i společenských prostor přírodním světlem, díky kterým budou dodávat přirozené světlo a v konečném důsledku sníží i spotřebu elektrické energie. Večerní osvětlení proskleného interiéru pak navíc nasvítí i přilehlý venkovní prostor, včetně sadu Milady Horákové.
Rekonstrukce Domu Kultury města Ostravy
Proměny se dočká i památkově chráněná budova Domu kultury města Ostravy, která ve svých prostorách nově nabídne kompletní zázemí pro Janáčkovu filharmonii Ostrava, zkušebny, edukační centrum i nahrávací studio. Studie nové přístavby sálu s kapacitou 1300 míst, jehož součástí bude také prosklený vestibul či kavárna, počítá s přebudováním stávajícího společenského sálu v kulturním domě na komorní prostor s kapacitou 475 míst. Oba sály pak budou využívány pro hudební produkce napříč hudebními žánry a Janáčkovou filharmonií Ostrava.
Jak komorní, tak velký sál, bude možné upravovat pro potřeby jednotlivých umělců, orchestrů nebo jiných uživatelů sálu. Návrh zároveň počítá s využitím středového traktu kulturního domu pro šatny orchestrálních hráčů, dirigentů a sólistů. Budou zde umístěny také kanceláře, ladírny, zkušebny a sklady pro hudební nástroje. V jednom z bočních traktů stávající budovy vznikne speciální nahrávací studio ke komerčnímu využití a edukační centrum, které nabídne hudebně zaměřené workshopy a další akce pro školy a širokou veřejnost.
Dokumentace pro společné povolení stavby by měla být dokončena v prosinci 2021. V roce 2022 se pak počítá s realizací veřejné zakázky a následné zahájení samotné stavby. Kompletně hotová by měla být do roku 2024.