Po čtyřech letech je ukončena mezinárodní spolupráce v rámci projektu POTEnT
Po čtyřleté mezinárodní spolupráci partnerů z 9 evropských zemí se ukončuje projekt POTEnT (Public Organisation Transform Energy Transition), který podpořil v Ostravě diskuzi nad energetickou transformací.
Projekt si dal za úkol inovativně řešit klíčovou výzvu pro evropská města a regiony: jak dosáhnout většího snížení emisí uhlíku využitím potenciálu přímých a místních aktivit občanů a komunit. Regionální a místní orgány mohou poskytnout pozitivní alternativu k tržnímu poskytování energetických služeb. POTENCIÁL spočívá v jejich místních vazbách, možnostech a odpovědnosti. Čelí však mnoha výzvám. Nejprve musí vyvinout právní mechanismy, přilákat investice, získat dovednosti, zapojit komunity. Cílem projektu bylo snížit emise uhlíku rychleji než „běžným způsobem“ prostřednictvím většího počtu a lepších energetických služeb poskytovaných místními a regionálními orgány. Na projektu se podílelo 8 partnerů z osmi evropských zemí, poradní rolí bylo do projektu zapojeno také Erasmus Centre for Urban, Port and Transport Economic z Rotterdamu.
Přestože do doby realizace projektu zasáhla pandemie a partneři namísto fyzických studijních návštěv v rámci Evropy přešli na online prezentace a virtuální prohlídky, získali dobrou zkušenost s tématy jako obnovitelné zdroje energie, vodíkové technologie, provoz energetických agentur v Evropě, produkce lokálního tepla z biomasy, bezuhlíkové provozování zdroje tepla, energetické společenství, energetický management na úrovni města, legislativní podmínky v jednotlivých zemích, ale také znovupoužití stavebních materiálů nebo zelené střechy. Ostrava v průběhu prezentovala partnerům Smart metering (chytré měření) Ostravských vodáren a kanalizací, vodíkové technologie nebo Centrum energetických a environmentálních technologií – Explorer (CEETe) v Ostravě. V průběhu projektu proběhlo v Ostravě osm setkání místních aktérů – stakeholderů, 2 konference k šíření znalostí, zúčastnili jsme několika cest do zahraničí, a také závěrečné konference v Paříži.
Výstupem projektu je Regionální akční plán, schválen radou města 21. června 2022. Ten popisuje aktivity, které bude Ostrava rozvíjet do budoucna: „Energetický management a zavedení nástrojů inteligentní energie“ a „Pilotní realizace výroby elektrické energie z fotovoltaických panelů na vybraných budovách města Ostravy“. Prvním konkrétním výstupem je již nyní realizace fotovoltaických panelů na budovách v majetku města. Jedná se o dva domovy pro seniory (Domov Kamenec a Domov Iris), Dům s pečovatelskou službou Bělásek, Léčebna dlouhodobě nemocných v obvodu Radvanice a 8 pavilonů v areálu Městské nemocnice Ostrava. U těchto objektů již byla v rámci projektu prověřena možnost aplikace fotovoltaických panelů Studií proveditelnosti a posouzení technického řešení instalace fotovoltaických panelů na střechách vybraných objektů statutárního města Ostravy, kterou zpracovala VŠB – Technická univerzita Ostrava, Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET), Výzkumné energetické centrum (VEC) v roce 2022, a dále a Domov Sluníčko. Aktuálně bude probíhat vypracování projektové dokumentace. Tyto projekty jsou zařazeny do seznamu strategických projektů ITI ke spolufinancování z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP 2021-2027), Specifický cíl 2.1: Podpora energie z obnovitelných zdrojů. Opatření 1.2.1. Výstavba a rekonstrukce obnovitelných zdrojů energie pro veřejné budovy. Město Ostrava tak kombinuje poznatky z evropských projektů při realizaci s využitím dostupných finančních prostředků pro investiční projekty.
Kromě sepsání Regionálního akčního plánu měl projekt také vliv na aktualizaci SECAP 2030 (Akční plán udržitelné energetiky a klimatu), který byl v projektu tzv. policy dokumentem – strategickým politickým nástrojem, na jehož analýzu a aktualizaci jsme se měli zaměřit. Zastupitelstvo města Ostravy schválilo tento aktualizovaný dokument na svém zasedání 16. února 2022, a zároveň přijalo závazek snížení produkce oxidu uhličitého o 55 % k roku 2030, a to ve vztahu k roku 2000. Dokument byl, také na základě diskuze v rámci projektu, doplněn o osvědčené postupy, formulace konkrétních návrhů na zlepšení a návrh projektů či opatření ke snížení CO2.
Projekt POTEnT byl spuštěn 1. srpna 2029 v rámci programu Interreg Europe a uzavírá k 31. červenci 2023. Partneři se oficiálně rozloučili na mezinárodní konferenci v Paříži, aby dál rozpracovávaly své cíle a šířili znalost na úrovni měst a regionů v Evropě.