Publikováno: 16.07.2023

Petra Pivovarová: I Ostraváka někdy překvapí, co zde máme

CTP je největší evropská kotovaná developerská společnost, zabývající se výstavbou a pronájmem výrobních, logistických, kancelářských a nově i rezidenčních budov. Manažerka CTP Petra Pivovarová se zabývá rozvojem průmyslových zón v Ostravě a okolí. Její osobní motto zní, že byste nejdříve měli vědět, čeho chcete dosáhnout, abyste tomu uzpůsobili své síly a aktivity. Čímž pěkně popisuje i to, proč je pro Ostravu důležitý strategický plán. O rozvoji města i jeho podnikatelského prostředí jsme si ostatně povídali.

Co máte na Ostravě nejraději?

V Ostravě jsem se narodila, na chvilku jsem si odskočila do Londýna a po studiích do Prahy, ale žiju tady, mám zde  rodinu a blízké. Oblíbená místa mám spojena hlavně s tím, kde jsem bydlela a bydlím. Dlouho jsem žila v Ostravě-Jihu, nyní již 20 let v Proskovicích, kde je krásně. Máme okolo sebe nádhernou přírodu, lesy, louky kolem meandrů Odry, v centru jsem autem během chvilky a do Beskyd je to taky kousek. Občas se ráda někde zastavím, když jedu přes město, třeba na Hlavní třídě v Porubě, nebo se mi moc líbí Vítkovice, kde je krásná architektura a které, myslím, doposud mají nevyužitý potenciál, sama bych tam chtěla bydlet v některém ze starých cihlových domků ve Štítové kolonii. Připomínají mi Anglii.

Jak se Ostrava vašima očima v posledních letech proměnila. Je něco, co vám udělalo radost?

Změnu určitě vidím ve veřejném prostoru, je upravenější, často  narazíte na květinové záhony. Proměnily se Dolní Vítkovice, ty jsou jedinečné a doufám, že se budou dále rozvíjet. Moc mě těší přeměna bývalých jatek na galerii moderního umění a je pozitivní, že se staví i v centru Ostravy. Nábřeží Ostravice  vypadá čím dál lépe. Když jsem posledně pořádala akci pro kolegy, kteří nejsou z Ostravy, šli jsme do Docku, vyšli na haldu Ema a pak jsme si v Loděnici půjčili lodičky. Všichni byli nadšení, což  Ostraváka mile překvapí.

Je město atraktivní pro lidi navenek?

Mění se to určitě k lepšímu. Pověst Ostravy stále není nejlepší, ale zaznamenávám změnu. Když dnes kolegyni z Plzně řeknu, že jsem z Ostravy, odpoví: „Já tam tak ráda jezdím“. Viditelné změny i snaha o lepší PR pomáhají, stejně tak festivaly Colours of Ostrava nebo Beats for Love. Je slyšet o ostravské kultuře, mnohá divadla mají skvělá renomé. Takže některým lidem  odjinud rezonuje ve spojení s Ostravou pořád smog a uhlí, ale mění se to a osobní zkušenost s Ostravou funguje téměř stoprocentně.

Když se na to podíváte perspektivou vaší práce, je Ostrava atraktivní pro podnikání?

Z pohledu mé práce jsou zmíněné faktory rovněž důležité, ale hlavně také to, že velkých měst, jako je Ostrava, v Česku mnoho nemáme. Praha a Brno jsou stále atraktivnější, ale i Ostrava má své výhody. Třeba levnější bydlení, opomenout nelze ani blízkost Beskyd. A o město je mezi zahraničními investory zájem. Zóna v Hrabové je plně zastavěná a pronajatá. Staráme se o ni, vysazujeme a udržujeme  zeleň, aktuálně stavíme venkovní hřiště, běžeckou stezku, rozšiřujeme venkovní relaxační zóny, které slouží zaměstnancům a pomáhají firmám přilákat novou pracovní sílu. Uvažujeme i o rezidenčním domě s plně zařízenými byty k pronájmu. Možná to vypadá jako nesmysl, stále jsme zvyklí striktně rozdělovat zóny pro bydlení a pro práci, ale například v Nizozemsku je ve městech běžné prolínání výroby, služeb a bydlení. Mimo zónu v Hrabové vlastníme projekt v Porubě a nově jsme koupili rozestavěnou zónu v Hrušově, kde  jsou aktuálně tři klienti, s dalším jsme již podepsali smlouvu. Bude se jednat o moderní výrobu s přidanou hodnotou, která s sebou přinese potenciál nových pracovních míst. Takže nejsme sice Praha, Brno má možná lepší polohu v rámci republiky, máme zde poměrně silnou konkurenci blízkého Polska, které je větší a levnější. Ale pro Ostravu hovoří třeba silný sektor automotive, průmyslová minulost i přítomnost technické univerzity.

Co dalšího myslíte, že investoři na Ostravě oceňují?

Noví investoři rovněž oceňují dlouhodobě pozitivní přístup vedení města, vnímají, že jsou vítáni. Vlastně nemám zkušenost s tím, že by nám někdo řekl, že do Ostravy vysloveně nechce. Obecně je potřeba říct, že Česko je pro zahraniční výrobní firmy atraktivní, máme dobrou infrastrukturu, kvalitní pracovní sílu, výhodné umístění v rámci Evropy, je zde bezpečno. A 80 % nových poptávek přichází od stávajících klientů, kteří se zde již usadili, jsou spokojeni a mají zájem se rozšiřovat. Investory určitě láká i inovativní přístup k výstavbě, používání moderních materiálů, využívání solární energie, vytápění tepelnými čerpadly a další investice do zelených opatření.

Máte v portfoliu také park IQ Ostrava. Jaký bude další osud moderních kanceláří na dohled od centra po odchodu firmy Tieto?

Máme zkušenost, že naši nájemci v budovách zůstávají a nájem po uplynutí sjednané doby prodlužují. Tudíž nás samozřejmě mrzelo, že TietoEvry odchází, zvláště když využívají většinu budovy. Pak jsme si však řekli, že to může být i příležitost. Jsem v tomto smyslu optimistická, protože vnímáme trend, kdy firmy, které zde měly dříve jen výrobu, sem stále častěji přemisťují i výzkum a vývoj a původně striktně kancelářské budovy jsou dostatečně flexibilní, aby mohly být přestavěny například na laboratoře a testovací centra. Firmy už nepotřebují tolik kancelářských prostor, stále větší popularitu získávají sdílené kanceláře. Tzv. cowork již provozujeme v Brně a to velice úspěšně, tudíž jsme se rozhodli vybudovat další podobný projekt právě v budově IQ Ostrava. Otevřený bude ještě letos a věříme, že atraktivní a moderní prostor přiláká spoustu zájemců o flexibilní kanceláře.

Kromě coworku máte ještě nějaké další plány s tímto místem?

Vedle stávající budovy IQ máme možnost postavit ještě jeden výškový dům. Uvažujeme o dalším projektu, který jsme již úspěšně vyzkoušeli v Brně, což je bytový dům s malometrážními moderně vybavenými a servisovanými byty, které jsou vhodné pro studenty nebo si je pronajímají firmy a nabízejí je jako benefit svým zaměstnancům, které lákají z jiných částí republiky či zahraničí. Mohou být atraktivní i pro mladé lidi, kteří se ještě nechtějí usadit a hledají k pronájmu trendy bydlení v centru města. Věřím, že se v dohledné době pustíme do výstavby. IQ Ostrava je dobrá adresa.

Jsou určitě i věci, které vám v Ostravě vadí. Řeknete nějaké konkrétní, co vám vyvstanou na mysli?

Určitě se dá hodně zlepšovat, ale to asi všude. Ostrava je rozlehlá, není to to klasické paprskovité město, což je zřejmě důvod, proč se centrum města stále nedaří oživit. Snad tam začne bydlet více lidí, kteří budou využívat služby i večer a o víkendech a jejich nabídka se tak bude rozšiřovat. Energii bych věnovala i zlepšení hromadné dopravy tak, aby se stala pro lidi atraktivnější a nevyužívali v takové míře osobní auta. Pokud nebydlíte poblíž tramvajových linek, doprava autobusem může být docela zdlouhavá. Cyklostezky na mnoha místech nejsou ideální, například přes Frýdlantské mosty bych na kole jet nechtěla. A určitě by se dalo na mnoha místech zapracovat na kvalitě veřejného prostoru, třeba na sídlištích, ale jsem optimistka. Město vypadá stále lépe a věřím, že to bude ještě lepší.

Z toho, co říkáte, vlastně vyplývá, co byste v Ostravě změnila. Přesto, kdybyste měla říct, jaké jsou priority Ostravy do dalších let, jaké by to byly?

Určitě nová výstavba, nejen v centru, ale i v prolukách. Dlouho se nestavělo, teď se staví, to je pozitivní. Jsem příznivkyní nového koncertního sálu i tzv. Černé kostky, jsou to projekty, které zviditelní Ostravu a přitáhnou lidi odjinud. Město by mělo mít své dominanty. Funguje to přece tak, že když jste v nějakém městě, jdete se na ně podívat, vyfotíte se s nimi a říkáte si „tak to je ono“.  Univerzity by měly nabízet atraktivní studijní obory, aby přilákaly studenty i odjinud. Důležitá je podpora investic, které do města přinesou nabídku atraktivních pracovních míst. Důležitá je i již zmíněná hromadná doprava. Zatím je průjezdnost městem dobrá, sice se zhoršuje, ale pořád vás to nenutí přesednout z auta. Zaměřila bych se i na podporu cyklodopravy a chodníků a stezek pro pěší. Nemusíme vždycky jen zaparkovat a vejít dovnitř.

Je to hodně témat najednou. Dokázala byste popsat budoucí Ostravu, jakou byste ji chtěla mít, ve třech slovech?

Pak bych řekla modernější, atraktivnější a živější.

Rozhovor vznikl redakční úpravou strukturovaného rozhovoru, který slouží jako podklad pro analytickou část strategického plánu města Ostravy pod značkou fajnOVA.

Autor: Jan Horák

Redakční úpravy: Michal Sobek 

Další příspěvky