Publikováno: 21.06.2022

Moravskoslezský kraj přispěje na nový koncertní sál 300 mil. Kč

Moravskoslezský kraj přislíbil městu Ostravě příspěvek ve výši 300 milionů korun na projekt Koncertní sál a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy. Memorandum o spolupráci uzavřely v roce 2018 Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava a Ministerstvo kultury ČR. S blížící se realizací projektu město požádalo kraj o slíbený příspěvek, krajští zastupitelé jej schválili v plné výši.

 „Moravskoslezský kraj se v posledních letech čím dál více dostává do hledáčku milovníků umění a kultury. Koná se u nás řada skvělých kulturních akcí, za kterými se k nám sjíždí lidé ze všech koutů republiky i ze zahraničí. Nový supermoderní koncertní sál tento trend významně posílí. Díky tomuto projektu navíc projde kompletní rekonstrukcí stávající Dům kultury. Jeho budova z roku 1963 si už modernizaci určitě zaslouží. Krajské město tak bude mít nejen špičkové koncertní prostory se superkvalitním zázemím a technikou, ale i unikátní architektonický objekt, naproti kterému brzy vyroste další skvost: Černá kostka – Centrum digitalizace, vědy a inovací,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a připomněl, že projekt Černé kostky již čeká na vydání stavebního povolení. Souběžně pokračují práce na zajištění financování, Černá kostka by měla být financována z Fondu pro spravedlivou transformaci. Grantová výzva bude pravděpodobně vyhlášena letos na podzim, Moravskoslezský kraj do ní svou žádost podá, co nejdříve to bude možné. Realizace by pak měla začít v roce 2024, hotovo by mělo být v roce 2027.

Stavba Koncertního sálu by měla začít už v příštím roce, aktuálně probíhá stavební řízení. Město Ostrava již připravuje výběr zhotovitele první fáze stavby. Projekt byl americkým magazínem Architizer zařazen mezi 10 nejočekávanějších staveb celého světa.  „Město o výstavbu kvalitního koncertního sálu usilovalo v uplynulých 160 letech již šestkrát. V současnosti, posedmé, jsme jeho vybudování nejblíže, byť aktuální ekonomická situace významné projekty, a nutno dodat, že nejen tento, ovlivňuje. Nicméně ohlédneme-li se do historie nejde o první takovou situaci v dějinách, je zapotřebí v přípravách pokračovat o to intenzivněji. Jsem přesvědčen, že kýžené financování této zcela výjimečné stavby zajistíme dle naší původní vize v součinnosti město – kraj – stát a nyní je samozřejmě na místě poděkovat krajským zastupitelům za 300 milionový příspěvek. Přípravy projektu pokračují mílovými kroky. V uplynulých měsících byly v modelu interiéru ostravského koncertního sálu provedeny série akustických měření renomovanou japonskou společností Nagata Acoustics, aby bylo dosaženo dokonalé akustiky budoucího sálu. Model v měřítku 1:10, v dílnách specializovaných pro akustické modely v Mnichově Hradišti, vyrobila pro potřeby testování česká společnost Aveton. Model je nyní, po ukončení všech měření, ve fázi příprav pro převoz směr Ostrava, kde bude zpřístupněn veřejnosti v městské galerii PLATO Bauhaus,“ řekl primátor města Tomáš Macura.

Koncertní sál a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy

Cílem projektu je vytvoření kulturního centra, dle návrhu světoznámého newyorského studia Steven Holl Architects a pražského Architecture Acts, vítězů mezinárodní architektonické soutěže. Stavba využívá stávající památkově chráněnou budovu Domu kultury města Ostravy, kterou rozšiřuje o novou dominantní přístavbu hlavního koncertního sálu s kapacitou 1300 míst, uspořádaného do tzv. vinohradu, který bude rozčleněn do menších sekcí, s částí hlediště i za samotným pódiem. Nová stavba obrazně i ve skutečnosti překročí stávající budovu ostravského Domu kultury. Stávající budova Domu kultury byla postavená v roce 1963 na základě projektu architektu Jaroslava Fragnera. Ze společenského sálu stávajícího Domu kultury vznikne komorní sál o kapacitě dalších 515 míst. Oba sály nabídnou špičkovou akustiku pro akustická i amplifikovaná představení. Komorní sál nabídne i flexibilitu uspořádání pro mnoho dalších akcí. V jedné z bočních částí stávající budovy vznikne nahrávací studio světových parametrů a komplex bude obsahovat 2 zkušebny pro hudební tvorbu. Další součástí bude nové edukační centrum s maximální kapacitou 200 osob zaměřené na hudební, divadelní a výtvarné workshopy pro školy a veřejnost. Součástí bude i konferenční sál s galerií a kapacitou 200 osob, divadelní sál pro 490 diváků a zázemí pro stočlenný orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava. Chybět nebude restaurace, kavárna, salónky a prostory pro volnočasové aktivity. Celkově tak vzniká jedinečné zázemí tvorby a produkce kultury s primárním zaměřením na rozvoj hudebního zázemí. Celkové předpokládané náklady na přípravu a realizaci projektu, které již reflektují aktuální nárůst cen, činí 3,2 miliardy korun.

 

Další příspěvky