Publikováno: 01.04.2022

Zúčastnili jsme se Jarní školy Zdravých měst a převzali ocenění „NEJpraxe roku 2021“

Dlouho očekávaná JARNÍ ŠKOLA ZDRAVÝCH MĚST s nabitým programem proběhla ve Zdravém městě Třebíč.

Tento týden jsme se zúčastnili celorepublikové Jarní školy Zdravých měst v Třebíči, kterou každoročně organizuje asociace Národní sítě zdravých měst. Tato asociace, které je Ostrava součástí od roku 2018, sdružuje na 130 měst, obcí a regionů, které si vzájemně sdílí příklady dobrých praxí a vzájemně se inspirují v oblastech strategického plánování, participace občanů, udržitelného rozvoje a další.

V rámci slavnostního ceremoniálu zde proběhlo předání ocenění za vítězství v soutěži NEJ praxe, kterou vyhrál náš ostravský projekt Fajna dílna. Z rukou organizátoů cenu převzala osobně náměstkyně primátora Kateřina Šebestová a současně zde měla také možnost formou prezentace představit úspěšné ostravské projekty z oblasti životního prostředí a další strategické projekty a inspirovat tak další města. Prostor dostal také ředitel Fajne dilny Gabriel Duda, který posluchačům přiblížil fungování řemeslného inkubátoru.

 

Do soutěže jsou přihlašovány zejména projekty, které přispěly k vyšší kvalitě života obyvatel a udržitelnému rozvoji v obcích, městech nebo regionech, dále projekty, které jsou v rámci ČR neobvyklé a efektivní a mohou být příkladem jiným municipalitám. Do letošního ročníku se zapojilo celkem 15 měst, obcí a regionů, které dohromady zaslaly 25 příkladů inspirativních praxí.

Druhý den následovala vzdělávací část, kde jsme se spolu s ostatními městy zúčastnili lektorského vzdělávacího kurzu „Participace, metody a techniky práce s veřejností“, v rámci kterého jsme se seznámili se způsoby zapojování občanů do plánovacích procesů a možnostmi, jak s nimi efektivně komunikovat.

V rámci Jarní školy proběhla také exkurze po městě Třebíč, která nám byla přínosem v poznávání fungování jiných měst.

Na další část, tentokrát Letní školu NSZM, se už nyní těšíme do Chrudimi!

 

 

Další příspěvky