Publikováno: 08.07.2019

„Vyhrálo úžasné architektonické dílo.“ Vítězem soutěže na koncertní halu v Ostravě je studio z New Yorku.

Město Ostrava vloni v srpnu zahájilo jednu z nejvýznamnějších architektonických soutěží v celé své historii. Stavba takového významu mění a posouvá kulturní prestiž města skokově. Například Sydney má většina lidí pravděpodobně spojené s ikonickou stavbou Opery a také o něco bližší Berlínská filharmonie je nejen místem velkých kulturních událostí, ale také obdivovaným architektonickým experimentem. V Ostravě tak vznikne budova špičkové architektury, která bude lákat orchestry i návštěvníky z celého světa.

Vítězem mezinárodní architektonicko-urbanistická soutěže na koncertní halu se stalo studio Steven Holl Architects + Architecture Acts  z New Yorku, které vybrala soutěžní porota.

Ostrava vybudováním nového koncertního sálu posílí svou pozici kulturního centra a zařadí se po bok významným metropolím, které už svou koncertní halu mají. Ty se špičkovou architekturou a akustikou jsou vždy impulzem nejen pro rozvoj kultury a vzdělanosti v daném místě, ale také magnetem pro rozvoj turistického ruchu. Vítězný koncept přináší nejen originální architekturu, ale také velmi zajímavé, byť náročné technické řešení, které je šetrné k životnímu prostředí, má dlouhodobou udržitelnost a nabízí nízké provozní náklady. Poslední opravdu plnohodnotnou koncertní halou postavenou u nás bylo pražské Rudolfinum z konce 19. století. Věřím, že i naše hala bude lákat svou architekturou, zvukem a programem nejméně stejně dlouhou dobu,“ je přesvědčen primátor Tomáš Macura.

  • Soutěže se účastnilo 34 architektonických studií
  • Financování je zajištěno ze speciálního účelového fondu 
  • Náklady stavby se odhadují na 1,5 mld
  • Koncertní sál bude mít 1200 až 1400 míst
  • S realizací se počítá v roce 2022
  • Slavnostní otevření se plánuje v roce 2024
  • Nejlepší návrhy z architektonické soutěže budou vystaveny v září

Soutěžní porota návrhy posuzovala v pondělí 1. a úterý 2. července. Tvořili ji renomovaní architekti, přizvaní odborníci a zástupci města. Předseda poroty, mezinárodně uznávaný architekt Krzysztof Ingarden, výběr vítěze komentoval takto: „Proč jsme vybrali právě tento návrh? Byl prostě nejlepší. Je to úžasné architektonické dílo, které velmi dobře zvažuje vztah staré budovy s novou, vztah mezi městem Ostravou a parkem za stávajícím objektem. Věřím, že vítězný projekt bude i emblematickým dílem pro Ostravu, které ji tak oživí.“

https://youtu.be/36GjlR5E9zA

Architekt Krzysztof Ingarden (Ingarden&Ewy/ Krakow),
architekt Rafi Segal (RSAU/ Princeton/ MIT Architecture/ Cambridge),
architektka Valerie Mulvin (mccullough mulvin architects/ Dublin),
architekt Jakub Szczęsny (SZCZ/ Warszawa),
náhradníci Adam Rujbr (Adam Rujbr Architects/ Brno) a Tadeáš Goryzcka (Kabinet architektury/ Ostrava),
ředitel NPÚ Ostrava Michal Zezula,
historik umění NPÚ Ostrava Martin Strakoš,
radní Moravské Ostravy a Přívozu Lukáš Jansa,
vedoucí odboru Útvar hlavního architekta MMO Cyril Vltavský,
ředitel Jánáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla,
akustik Martin Vondrášek a Jan Košulič, mistr zvuku a provozní specialista.
Za vedení města v porotě zasedli primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová

-> na projekt KONCERTNÍ HALA

Vítězný návrh 1. místo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. místo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. místo

 

 

 

 

 

 

 

 

4. místo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další příspěvky