- fajnOVA
- /
- Nezařazené
- /
- Pilotní akce na Dubině jako inspirace pro další města Ostravské metropolitní oblasti
Pilotní akce na Dubině jako inspirace pro další města Ostravské metropolitní oblasti
Dne 28. ledna 2025 se v Komunitním centru – Všichni spolu uskutečnilo setkání se zástupci měst Ostravské metropolitní oblasti. Zástupci Ostravy představili průběh pilotní akce „Strategie proměny sídliště Dubina“, její hlavní zjištění a návrhy řešení zaměřené na zlepšování kvality života v sídlištní zástavbě. Důležitou součástí setkání byla diskuse o možnostech přenositelnosti těchto opatření do dalších měst Ostravské metropolitní oblasti.
Pilotní akce na proměnu sídliště Dubina se inspirovala konceptem Prototypových akademií, které byly s úspěchem testovány ve městech Hornoslezské metropolitní oblasti. Jejich hlavním principem je zapojení odborníků i široké veřejnosti do řešení konkrétního problému, minimální finanční náklady a důraz na relativně rychlou (pilotní, zkušební) akci ve veřejném prostoru.
Města Ostravské metropolitní oblasti již předem vyplnila krátký dotazník a na setkání měla možnost živě a v interakci s ostatními zástupci měst doplnit, jak sama řeší obdobné problémy a kterými konkrétními aktivitami pilotní akce na Dubině by se mohli sami inspirovat ve svých městech.
Účastníci setkání se také seznámili s aktualitami v mezinárodním projektu MECOG-CE, v jehož rámci byla pilotáž na Dubině realizována.
Kolegové z Frýdku-Místku následně prezentovali příklady dobré praxe ze svého města a plány do budoucích let. Na konci setkání zazněly aktuální informace o nových výzvách nositele ITI a o potřebě přípravy nových strategických projektů pro nové období 2028+.
O pilotní akci
Pilotní akce „Strategie proměny sídliště Dubina“ se zaměřila na zlepšení kvality života v této lokalitě prostřednictvím zapojení obyvatel a odborníků. Klíčovou součástí byl průzkum potřeb – rozhovory s místními aktéry, dotazníkové šetření a pozorování přímo v terénu. Druhé setkání pracovní skupiny na podzim 2024 zahrnovalo komentovanou procházku vedenou architektem Tomášem Čechem, která ukázala místa s potenciálem proměny, včetně vnitrobloků, podchodů a okolí školy. Zpracování návrhů a plánování konkrétních kroků město uskutečnilo ve spolupráci s MAPPA (Městský ateliér prostorového plánování a architektury) a dalšími partnery. Mezi navrhovanými řešeními je například vybudování kulturně-komunitního centra s nabídkou nejvíce poptávaných služeb na Dubině – kavárna, herna, relaxace, včetně zázemí pro sociální služby. Další drobnější investice budou směřovat například do instalace kvalitního osvětlení podchodů, laviček odolných proti vandalismu, doplnění prostranství před ZŠ o herní prvky a takzvané relax pointy. Plánuje se také pravidelná údržba zeleně a nová výsadba v místech, kde zeleň doposud chyběla.
Setkání umožnilo městům sdílet zkušenosti a hledat společné cesty k efektivnější spolupráci napříč Ostravskou metropolitní oblastí. Diskuse potvrdila zájem o pokračování výměny poznatků a implementaci osvědčených řešení do dalších lokalit.