Publikováno: 06.04.2021

Největší dodávka elektrobusů v ČR míří do Ostravy

Dopravní podník Ostrava v březnu podepsal objednávku na 24 kusů elektrobusů včetně dvou rychlonabíjecích stanic, jedná se o doposud největší zakázku na dodání elektrobusů v České republice. První elektrobusy značky Solaris by mohly Ostravou jezdit už na jaře 2022.

Poptávkou po nových elektrobusech DPO posiluje svůj zájem mít v rámci ČR největší podíl ekologických vozidel ve svém parku: „Dodávka nových elektrobusů je pro Dopravní podnik Ostrava významnou zakázkou. Chceme nejen cestujícím, ale také všem Ostravanům ukázat, že nám záleží na ochraně jejich zdraví, a že se chceme aktivně podílet na zlepšování životního prostředí v regionu. Věříme, že i velikost a rozsah zakázky je důkazem, že Dopravní podnik Ostrava nemá jen vize, ale klade důraz na jejich realizaci,“ doplňuje generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys.

Celekm 24 elektrobusů s průběžným nabíjením ve standardu OppCharge bude dodáno v běžné délce dvanácti metrů. Vozidla pojmou až 80 cestujících (stojících i sedících). Obsluha vozů je bude moci nabíjet nově také na dvou velkých nabíjecích stanicích s celkem čtyřmi nabíjecími rameny, které budou k dispozici v areálu garáží na Hranečníku a na konečné autobusů v centru Ostravy.

Denní dojezd nových elektrobusů činí díky průběžnému nabíjení na smyčkách až 400 kilometrů. Díky rychlonabíjecí technologii nebude nabíjení vozů v průběhu dne trvat déle než 10 minut. Takto nabitý elektrobus pak bude moci ujet vzdálenost do dalšího nabití až 30 kilometrů a nabít jej bude možné během 24 hodin až 12x. Celková cena dodávky je necelých 308 mil. korun bez DPH. Většina nákladů bude financována z fondu Evropské unie. Pro DPO to není první dodávka elektrobusů, ve svém vozovém parku už má dlouhodobě celkem 7 kusů autobusů poháněných bateriemi: 3 ks Ekova Electron a 4 ks SOR EBN 10,5.

Více o ekologizaci městské hromadné dopravy a projektu  Vozy hromadné dopravy na alternativní pohon.

Zdroj: Dopravní podnik Ostrava a.s.

Další příspěvky