Lidé mají opět možnost přetvořit část města podle svých představ
Zastupitelstvo města Ostravy vyhlásilo na svém prosincovém zasedání již 7. ročník dotačního programu Tvoříme prostor. Program na léta 2025-2026 patří mezi vlajkové projekty Strategického plánu rozvoje města Ostravy pod značkou fajnOVA. Tvoříme prostor má za cíl nejen zvelebovat veřejný prostor, ale rovněž napomáhá vytvářet bohatší městské prostředí na komunitní aktivity.
„Program přispívá zapojení obyvatel do občanského života, ti tak dostanou šanci přetvářet vlastními silami na základě svých představ kousek města, ve kterém žijí. Nedílnou součástí projektů je aktivní zapojení veřejnosti do přípravy, realizace a udržitelnosti projektu. Realizace a údržba projektu je založena na dobrovolnické práci,“ řekla náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová.
Zájemci mohou přihlásit své nápady do prvního kola 1. výzvy nového ročníku nejpozději do 6. ledna 2025, a to zasláním projektového záměru a rozpočtu na e-mail tvorimeprostor@ostrava.cz. Žadatelem o dotaci pak může být fyzická osoba nepodnikající a nestátní neziskové organizace působící na území celé České republiky, kterými se rozumí pro účely tohoto programu spolek, ústav, obecně prospěšná společnost, nadace, nadační fond a dále také bytové družstvo či společenství vlastníků jednotek. Nový ročník poskytne hned sedm příležitostí, tedy sedmero výzev pro nápady občanů.
Zastupitelé na svém zasedání současně podpořili dva projekty z poslední výzvy 6. ročníku ve výši 564 tisíc korun. Díky tomu vznikne komunitní zahrádka v Ostravě-Jihu či dětské hřiště v Ostravě-Porubě.
Cílem projektu Babiččina zahrádka je vytvoření prostoru pro komunitní pěstování, který obohatí veřejný prostor a zlepší sousedské vztahy na ul. Volgogradská v Ostravě-Zábřehu. Zahrádka umožní místním pěstovat zeleninu a ovoce v blízkosti svého bydliště. Projekt bude sloužit rovněž edukačním účelům a ukáže dětem z okolí, kolik práce je zapotřebí, aby mohl člověk jednou ochutnat vlastní úrodu. Vybudovány budou vyvýšené záhony, které se společnými silami osadí bylinkami, jahodami či rajčaty a salátem. Vysazeny budou i ovocné keře.
Projekt Dětské hřiště Viktorka si klade za cíl vytvořit bezpečné a atraktivní místo pro rodiny s dětmi v prostoru parčíku na ul. Francouzská v Ostravě-Porubě, zlepšit komunitní prostředí a podpořit společenský život místní komunity. V rámci projektu vznikne hřiště, které nabídne dětem všech věkových kategorií prostor pro hru a učení se zábavnou formou na čerstvém vzduchu a bude volně dostupné široké veřejnosti.
Ostrava podporuje projekty, které vedou k oživení a rozvoji veřejného prostoru a místních komunit již od roku 2017. Prostor se díky zásahům stává přirozeným místem setkávání, upevňování sousedských vztahů, ožívá a stává se atraktivním. Program Tvoříme prostor podpořil již přes šest desítek projektů částkou ve výši dosahující téměř 20 milionů korun.
Mezi místa, která byla zvelebena, patří zahrady mateřských škol Slavíkova a Makovského v Porubě, revitalizována byla plocha po bývalém koupališti v Plesné, aktuálně se pracuje například na 2. etapě zpřístupnění Farní zahrady v Ostravě-Heřmanicích veřejnosti. A díky Tvoříme prostor vznikla i unikátní Via Ferrata na Bazalech ve Slezské Ostravě. Pro bližší a aktuální informace sledujte webové stránky a sociální sítě Tvoříme prostor.
Ostrava je díky projektu „Tvoříme prostor“ viditelná i na mezinárodní úrovni. Získala ocenění mezinárodní sítě Evropské Komise URBACT Good Practice City právě za realizaci tohoto dotačního programu. Na základě hodnocení nezávislých odborníků se monitorovací výbor URBACT rozhodl ocenit celkem 116 dobrých praxí z 249 předložených v rámci výzvy. Z České republiky uspěli pouze Ostrava a Ústí nad Labem. Ocenění umožňuje reprezentovat Ostravu na mezinárodní úrovni, a to třeba na Urbact City Festivalu, který se uskuteční v dubnu 2025.