Kvalitní architektura je pro Ostravu klíčová
Ostrava v uplynulých letech dokázala, že otázka kvalitní architektury je pro město zásadní a mnohé projekty tak nesou rukopis významných architektů. Díky umu a vizionářství architektů zvučných jmen se město rozvíjí unikátním způsobem. A nejinak je tomu i v současnosti, vysoký nadstandard město uplatňuje v řadě připravovaných projektů.
Například jen v rámci konané architektonické soutěže k návrhu Nových Bazalů zareagovalo na tři desítky zájemců z různých zemí, architekti napříč světem projevili zájem navrhnout pro Ostravu stavbu Nových Bazalů. Nicméně v procesu je také urbanistická soutěž k návrhu celé nové čtvrti Žofinka na území brownfieldu či příprava soutěže o ideový návrh Světa dopravy i další projekty.
Realizované architektonické soutěže přináší městu celé spektrum urbanistických či architektonických návrhů a nabízí mu tak optimální řešení staveb, revitalizace veřejných prostranství, náměstí, ulic a kultivace parků. Přínosem architektonických soutěží je získání originálních a současně konkrétních řešení navrhovaných objektů, prostor. Investor v součinnosti s profesionály může díky architektonickým soutěžím nalézt různá řešení staveb, promyšlených do nejmenších detailů, předznamenávajícím kvalitní stavbu. Výsledkem soutěží není jen designově výjimečná stavba, zohledněny jsou aspekty ekonomické, roli hraje udržitelnost, úspornost, nakládání s dešťovou vodou, specifikace etap realizace záměru i budoucí provozování stavby. Kvalitní architektonický návrh sníží případné změny v průběhu stavby a s nimi související vícepráce, což ve svém důsledku přináší i úspory. „V rámci některých soutěží je reálná i participace veřejnosti, kterou lze při revitalizaci veřejných prostor zapojit do plánů města. Nezanedbatelná je transparentnost procesu, architektonické soutěže jsou soutěžemi dle zákona o veřejných zakázkách. V procesu příprav soutěže i výběru nejlepšího návrhu jsou zapojeni nezávislí odborníci. Kvalitní architektura je pro nás alfou a omegou připravovaných staveb, pokračujeme v rozvoji města a připravujeme řadu přínosných staveb,“ vysvětluje Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora pro strategický rozvoj města.
Stav vlajkového projektu města, architektonické soutěže návrhu fotbalového stadionu Nové Bazaly přibližuje primátor města, Jan Dohnal: „Aktuálně realizovaná architektonická soutěž města o návrh fotbalového stadionu Nových Bazalů zaslouženě budí pozornost jak veřejnosti, tak architektů z celého světa. O účast v soutěži projevilo zájem 30 ateliérů nebo jejich sdružení, porota doporučila k původně čtyřem vyzvaným účastníkům soutěže dalších šest. Nyní pokračuje příslušný administrativní proces, po kterém bude rozhodovat v dalším kroku rada města. Našim cílem je funkčně i provozně, ale také architektonicky výjimečná stavba Nových Bazalů, která městu přinese mnohá nej. Stavba se stane novou dominantou Ostravy a vhodné začlenění do stávajícího městského prostoru v kontextu blízké národní kulturní památky Nové radnice i historie místa je tedy klíčové. Těší nás proto zájem renomovaných architektů napříč zeměmi.“
A optimální urbanistické řešení nové ostravské čtvrti Žofinka a jejího začlenění do stávajícího území mezi Novou Karolinou a Dolní oblastí Vítkovice nyní řeší další urbanisticko-architektonická soutěž, pořádaná společností Pod Žofinkou Holding v součinnosti s městem Ostravou. Rozvoj území Žofinky je jednou ze strategických priorit města Ostravy. Soutěž naváže na změnu územního plánu, která v území zakotví páteřní komunikační systém a stanoví základní regulaci zástavby. „V půli ledna proběhl v prostorách Nové radnice soutěžní workshop, na kterém sedm soutěžních týmů představilo svůj koncept rozvoje území Žofinky. Porota následně vybrala do druhé fáze soutěžní týmy, které dopracují své návrhy, ve finále soutěže se utkají tři týmy. V dubnu pak porota vybere vítěze,“ dodává Lucie Baránková Vilamová, náměstkyně primátora pro strategický rozvoj města. Další informace o soutěži jsou k dispozici na www.zofinka.cz.
Po přípravách Městského ateliéru prostorového plánování a architektury byla v srpnu loňského roku vyhlášena také architektonická soutěž o návrh Domu městských služeb, nové správní budovy pro dva odbory magistrátu i několik městských organizací na Černé louce. V první fázi otevřené dvoufázové soutěže dorazilo 21 návrhů, které v únoru vyhodnotí soutěžní porota. Výsledky soutěže by měly být známy v průběhu léta. Další informace k soutěži v odkazu https://www.mappaostrava.cz/projekt/dum-mestskych-sluzeb-soutez/.
V procesu intenzivních příprav je příprava soutěže o ideový návrh Světa Dopravy. Soutěž je koncipována jako otevřená, nicméně předpokládáme i oslovení vybraných studií, kreativců, designéru, zabývajících se proměnou tradičních výstav a muzejní tvorby v dynamické, pohlcující zážitky, kde účastníci nejsou jen pasivními diváky, ale stávají se nedílnou součástí samotného příběhu, oživeného špičkovou technologií pro imerzivní zážitky. „Ostravské muzeum dopravy bylo plánováno již od roku 2017, dle první studie vídeňského BWM Architekten mělo být situováno v areálu nedaleko hlavního nádraží. Původní úmysl však vystřídala vhodnější, aktuálně revitalizovaná lokalita před nádražím v Ostravě-Vítkovicích. Záměrem je vytvořit nejen prostor pro využití cenných exponátů moderní formou prezentace, odpovídající 21. století, jež obsáhne i část památkově chráněné výpravní budovy nádraží Ostrava-Vítkovice. Ambicí Světa dopravy je zvýšit návštěvnost Ostravy, atraktivitu dané lokality pro turisty, návštěvníky i místní obyvatele s využitím spolupráce komerčních subjektů na provozu vzniklého areálu,“ doplňuje Břetislav Riger, náměstek primátora pro investice a dopravu. Připravovaná soutěž bude otevřená jednokolová, s dvoufázovým systémem hodnocení, její vyhlášení předpokládáme v dalších měsících.
Další připravovanou soutěží je urbanistická soutěž pro území v okolí nádraží Ostrava Stodolní a prodloužené komunikace Místecká, jehož součástí je i území haly Tatran a bývalého hobbymarketu Bauhaus i přilehlého parkoviště. Jde o lokalitu s rozlohou přibližně 70 000 m². Soutěž připravuje Městský ateliér prostorového plánování a architektury k vyhlášení v březnu letošního roku. „Cílem soutěže je vypracování urbanistického řešení nové městské struktury, odpovídající významu centra Ostravy. Soutěžící by měli nalézt co nejlepší řešení propojení města skrze dotčené území, navrhnout jeho využití v návaznosti na budoucí potenciál území a jeho rozvoj,“ konstatuje náměstkyně primátora pro strategický rozvoj Lucie Baránková Vilamová. Připravován je pracovní workshop porotců, výsledky soutěže by měly být známy do konce letošního roku.
V současnosti město zajišťuje také statické posouzení památkově chráněné historické sýpky v Ostravě-Svinově. Po posouzení objektu, včetně vyhodnocení konstrukčních prvků, které by mělo být k dispozici v dubnu letošního roku a upřesnění dalšího využití stavby lze předpokládat přípravu architektonické soutěže její rekonstrukce. Sýpka je zděnou dvoupodlažní stavbou ze smíšeného zdiva, krytou sedlovou střechou a vikýři, stojící v místech starého hospodářského dvora rodu Wilczků, kde byla původně situována svinovská tvrz. Zděná stavba obdélného půdorysu pochází pravděpodobně v nejstarší části z počátku 17. století, v první polovině 19. století byl k sýpce na východní straně přistavěn dvoupodlažní zděný empírový dům a náleží k nejstarším stavbám ve městě.
Město tak při svém strategickém rozvoji kráčí ve šlépějích předků. Dominanta Ostravy, největší radniční budova s nejvyšší radniční věží v zemi Nová radnice, byla vystavěna dle návrhu, který vzešly z architektonické soutěže vypsané již v červenci 1923. Takřka po sto letech, v roce 2024 pak byla Nová radnice zapsána do seznamu národních kulturních památek a řadí se mezi nejvýznamnější stavby.