I obnova parku u Zámku Zábřeh byla letos dokončena
Novou podobu získal park u Zámku Zábřeh. Odpočinkový prostor nově nabízí relaxační plato i mlatovou plochu, vodní prvek či nový mobiliář. Revitalizace desítek let užívaných ploch přinesla též přetrasování stávajících stezek, doplnění pěších komunikací, rekonstrukci chodníků i trávníků. Zásadní byla také výsadba. Původní neperspektivní dřeviny byly vykáceny, u dalších byl proveden ořez provozně nebezpečných částí. V parku byly vysázeny nové stromy, keře, okrasné traviny, trvalky a cibuloviny.
„Práce v místě byly zahájeny v červnu 2023 a dokončeny letos v květnu. Celkové náklady projektu přesáhly částku 13,4 milionů korun bez DPH. Novou podobu získal park díky návrhu architekta Ivana Tachezyho, zhotovitelem stavby byla K2 stavební Moravia,“ přiblížil Břetislav Riger, náměstek primátora pro investice. Částkou 50 tisíc korun přispěla na realizaci parku společnost TOPTRANS EU.
Díky kácení přestárlých, provozně nebezpečných a zdravotně nevyhovujících stromů došlo k uvolnění a proslunění vnitřního prostoru parku. Podél středové osy parku byla vystavěna nová odpočinková zóna, její součástí jsou vyvýšené zídky a sedací lavice. Organicky tvarované zídky jsou zhotoveny z pohledového, červeně probarveného, hlazeného betonu. Přímo do obloukových zídek jsou v pravidelném sledu zabudována LED svítidla, která decentně nasvětlují celý prostor. Zemní svítidla jsou umístěna rovněž do pochozích dřevoplastových roštů a jemně zda nasvětlují pítko a koruny stromů. Kompozice je založena na tvarové melodičnosti zídek a kontrastu barev – hnědé, případně šedé (dřevo, imitace dřeva, dlažby), červené (zídky) a žluté, oranžové, modré a zelené (louky nad zídkami s různobarevnou proměnlivou květenou).
Pro osoby se sníženou schopností pohybu nebo orientace byla vybudována vodící linie v současné obrubě spojovacího chodníku, který plochou prochází. Další vodící linie byla vytvořena točenou betonovou zídkou se sedáky. Vyměněny byly stožáry veřejného osvětlení, umístěny nové odpadkové koše i lavičky, které doplňuje systém obloukových sedacích dřevěných ploch na betonové zídce. „Instalován byl také nový vodní prvek, tvarovaný kámen, z něhož tryská voda. Jde o pítko s pitnou vodou. Vystavěn byl nový chodník s žulovým povrchem, neschází varovné pásy pro nevidomé. Park nabízí také zbrusu nové relaxační plato a mlatovou plochu,“ doplnila nové atraktivní prvky Hana Tichánková, náměstkyně primátora.
Povrchy původního spojovacího chodníku byly nahrazeny žulovým dlážděním, došlo k výměně betonových obrub a úpravě terénu tak, aby navázal plynule na okolí. „Vysazeny byly nové keřové skupiny s trvalkovým podrostem a sedm nových, vzrostlých stromů. Svah za nově vybudovanými zídkami pokrývá květnatá louka. V části, kde se nachází zámecká zeď byly vysazeny keřové skupiny. Lidé budou moci obdivovat víc jak 4 400 trvalek a vysazeno bylo přes 10 000 cibulovin,“ vysvětlil Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí.
Mezi novou výsadbou nalezneme atraktivní stromy jako je jinan dvojlaločný, zmarličník japonský, jírovec pleťový, dřezovec trojtrnný, dub letní či okrasnou jabloň. Zastoupeny mezi keři jsou časně kvetoucí vilíny a kaliny, bohatě kvetoucí hortenzie, pěnišníky, pustoryly, třezalky, růže, drobnokvěté keřovité jírovce a zdobné brsleny. Nechybí ani bujně rostoucí přísavníky. V podrostových zákonech jsou vedle keřů bohatě zastoupeny také trvalky (sasanky, pryšce, pomněnkovce, čemeříce, barvínky, škornice, denivky a další), okrasné traviny (metlice, vousatce, kavyly a pěchavy), kapradiny a jarní cibuloviny (modřence, ladoňky, ladoníky, snědky a okrasné česneky). Obnoven byl rovněž parkový trávník a nově založena květnatá louka. V parku roste státem chráněný buk, který měl být vysazen v 19. století.