Rozvoj systému sociálního bydlení SMO probíhá ve spolupráci s městskými obvody, soukromými vlastníky bytového fondu, neziskovými organizacemi a dalšími aktéry. Realizuje se prostřednictvím zabydlování domácností v bytové nouzi do sociálních bytů a poskytování podpory formou spolupráce se sociálním pracovníkem. Rorzvíjí také mechanismy prevence ztráty bydlení. Součástí je také zřízení kontaktního místa pro bydlení, které poskytuje poradenství při řešení nepříznivé bytové situace a přijímá žádosti o sociální byty.
Oblast podpory domácností v bytové nouzi
Do projektu se zapojuje 7 městských obvodů – Hrabová, Mariánské Hory a Hulváky, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava-Jih, Poruba, Radvanice a Bartovice, Slezská Ostrava. Magistrát města Ostravy spolupracuje také se společností Heimstaden Czech s.r.o., která je významným vlastníkem bytového fondu na území města.
Celkově je v plánu poskytnout minimálně 40 bytů pro domácnosti v bytové nouzi, které mají trvalý pobyt ve výše uvedených městských obvodech. V sociálním bydlení uzavírají klienti nájemní smlouvu na 12 měsíců s možností prodlužování při plnění dohodnutých podmínek a spolupracují se sociální pracovnicí. Každá zabydlená domácnost má poté možnost uzavřít běžnou nájemní smlouvu k obecnímu bytu. V rámci projektu také vzniklo Kontaktní místo pro bydlení, které poskytuje poradenství a zajišťuje příjem žádostí o sociální byty.
Cíl projektu
Budování systému sociálního bydlení na území statutárního města Ostravy, což představuje zajištění dostupnosti standardizovaného, nesegregovaného bydlení pro domácnosti v bytové nouzi, ukotvení Magistrátu města Ostravy jako centrálního aktéra v oblasti bydlení a poskytovatele sociální práce.
Cílová skupina
Sociální bydlení je určeno především pro osoby bez domova dle typologie bezdomovectví ETHOS, tedy pro osoby:
- bez střechy (osoby přežívající venku nebo v noclehárně),
- bez domova (osoby bydlící v ubytovnách nebo institucích, např. sociálních ubytovnách, ubytovnách pro bezdomovce, azylových domech, věznicích, zdravotnických zařízeních, zařízeních pro děti nebo podporovaném bydlení),
- v nejistém bydlení (lidé žijící v přechodném bydlení u rodiny nebo přátel, bydlení bez právního nároku, osoby ohrožené vystěhováním nebo osoby ohrožené násilím),
- v nevyhovujícím bydlení (osoby žijící v provizorních nebo neobvyklých obydlích, v neobyvatelném bydlení nebo přelidněných bytech).
Klíčové aktivity
1. Podpora zabydlování a podpora bydlení
V rámci této aktivity budeme zabydlovat domácnosti v bytové nouzi a zajistíme jim podporu sociálního pracovníka a v případě potřeby i pomoc dalších odborných pracovníků (jedná se o psychoterapeuta, dluhového poradce a pracovního poradce).
Bytový fond pro účely sociálního bydlení je zajišťován spoluprací Magistrátu města Ostravy s městskými obvody (Hrabová, Mariánského Hory a Hulváky, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava-Jih, Poruba, Radvanice a Bartovice, Slezská Ostrava, Vítkovice), které mají statutem města svěřený obecní bytový fond a soukromou společností Heimstaden s.r.o.
Cílovou skupinou jsou domácnosti (jednotlivci či rodiny) v bytové nouzi. Celkově v rámci projektu pomůžeme zabydlet alespoň 40 domácnosti do sociálních bytů. V oblasti zajišťování bytového fondu spolupracujeme s městskými obvody a společností Heimstaden s.r.o., kteří uzavírají s klienty nájemní smlouvy
2. Kontaktní místo pro bydlení
Kontaktní místo pro bydlení (KMB) vzniklo pro občany za účelem poskytování informací
a poradenství související s řešením problémů v oblasti bydlení. V situaci, kdy bude domácnost v bytové nouzi, je možné prostřednictvím KMB podat žádost o sociální byt.
Kdo se může na pracovníky KMB obrátit?
- obyvatelé města řešící agendu bydlení (např. hrozba ztráty bydlení, udržení si stávajícího bydlení, hledání nového/náhradního bydlení);
- osoby v bytové nouzi dle typologie ETHOS;
- pracovníci obcí, poskytovatelé služeb, neziskové organizace.
Mezi další dílčí cíle této aktivity patří:
- pracovníci KMB zajišťují občanům vstupní poradenství a navigaci při řešení jejich bytové situace a bytové nouze;
- pracovníci KMB spolupracují s dalšími aktéry podpory a péče – odkazují občany na specializované služby;
- navázání spolupráce s městskými obvody a soukromými vlastníky bytového fondu;
- vytvoření databáze domácností v bytové nouzi (domácností žádajících o sociální bydlení) – jejímž cílem je mapovat strukturu domácností v bytové nouzi.
3. Posílení prevence ztráty bydlení
Cílem aktivity je rozvíjet a posilovat mechanismy prevence ztráty bydlení, tzn. pomoci domácnostem při řešení situací, které by mohly mít dopad na domácnost až do takové míry, že by hrozila ztráta bydlení.
Cílovou skupinou aktivity jsou domácnosti v bytové nouzi:
- domácnosti zabydlené v rámci (předchozího) projektu Sociální bydlení ve městě Ostrava, které mají i nadále potřebu komplexní podpory a bez jejího pokračování by byly ohrožené ztrátou bydlení;
- osoby a domácnosti ohrožené ztrátou bydlení – osoby ohrožené vystěhováním;
- osoby a domácnosti ohrožené ztrátou bydlení z důvodu dluhu (nájemné, služby), stížností sousedů či nadměrným opotřebením bytu apod.
V rámci této aktivity bude probíhat spolupráce s:
- městskými obvody, kde je záměrem rozvíjet prvky prevence ztráty bydlení v rámci obecního bytového fondu a nakládání s ním;
- soukromým vlastníkem, včetně možnosti precizace mechanismů a koordinace aktérů prevence ztráty bydlení v soukromém bytovém fondu.
4. Strategické a koordinační aktivity na území obce
Cíle realizace aktivity jsou plánovat a koordinovat lokálně vytvářený systém sociálního bydlení a jeho jednotlivé aktivity, resp. jedná se o vytvoření strategických dokumentů s dopadem na inkluzivní aktivity města, práci s daty, síťování a facilitace spolupráce klíčových aktérů a komunikace s veřejností (odbornou i laickou)
V rámci této klíčové aktivity bude také zpracována aktualizace Koncepce sociálního bydlení statutárního města Ostravy, která bude specifikovat cíle, aktivity a opatření k dlouhodobému rozvoji sociálního bydlení na území města. Zpracovávání koncepce bude probíhat v rámci činnosti Pracovní skupiny sociálního bydlení a realizace Kulatých stolů k sociálnímu bydlení.
Cílovou skupinou této aktivity jsou:
- aktéři v agendě sociálního bydlení – v rámci magistrátu města Ostravy, městských obvodů, neziskových organizací, Úřadu práce ČR, akademického prostředí (univerzit), soukromí vlastníci bytového fondu, veřejnost;
- domácnosti v bytové nouzi.
5. Vzdělávání sociálních pracovníků, řízení, administrace, publicita a evaluace projektu
Aktivita se zaměřuje na chod projektu a vnitřní procesy s tím související. Součástí aktivity je i evaluace, resp. sběr a analýza informací o aktivitách v oblasti sociálního bydlení a realizace projektu.
Vzdělávání sociálních pracovníků: v rámci této části projektu proběhne jak odborné vzdělávání sociálních pracovníků, které bude zaměřeno na sociální práci s klientem a jeho podporu, tak i rozvoj jejich osobních dovedností např. v oblasti komunikace.
Řízení, administrace a publicita projektu: po celou dobu realizace projektu budou probíhat pravidelná jednání projektového týmu; informace o projektu (vč. výstupů) budou publikovány např. v městském zpravodaji Ostravská radnice!!!, v novinách vydávaných jednotlivými obvody města, na webových stránkách města, v newsletterech a odborných periodikách města, v rámci odborných aktivit (pracovní skupiny města, komunitního plánování apod.), v tiskových zprávách apod.
V rámci evaluace projektu: proběhne vyhodnocování dotazníkových dat, která budou získána jak z dotazníkového šetření s účastníky projektu, tak z dotazníkové šetření u klíčových pracovníků/podpůrných pracovníků spolupracujících se zabydlenými domácnostmi.
Kontakt
Bc. Petra Tkáčová – sociální pracovník v oblasti bydlení – kontaktní místo pro bydlení
sociopoint@ostrava.cz
599 444 231, 727 950 811
Mgr. Alena Aly – vedoucí oddělení sociální práce a metodiky, věcný garant projektu
alena.aly@ostrava.cz
599 443 846
Bc. Nikola Gelová – manažerka projektu
nikola.gelova@ostrava.cz
599 443 084
Mgr. Marek Mikulec, Ph.D. – koordinátor programu sociálního bydlení
marek.mikulec@ostrava.cz
599 443 861
Další informace o projektu a o možnosti podat žádost o sociální bydlení.
Tomuto projektu předcházel projekt Pilotní ověření koncepce sociálního bydlení.
Umístění projektu
Harmonogram
Zpracovatelé
- Statutární město Ostrava
Garanti
- Zbyněk Pražák náměstek pro oblast sociálních věcí