Ostravské proměny No. 7: Architektonicky svůdné město
Ostrava se na rozdíl od jiných velkých historických měst nemůže pyšnit mnoha významnými architektonickými památkami, zato z hlediska moderní architektury patří k nejzajímavějším městům v Česku. Ve městě je na co se dívat – přesvědčte se v dalším díle seriálu Ostravské proměny.
Na ostravskou tvář se podepsali nejen přední čeští architekti, ale třeba i světově proslulý německý tvůrce Erich Mendelsohn (1887-1953). Kromě toho i řada méně slavných, ale talentovaných architektů – českých, rakouských a německých. Nemalou měrou přispěl například rakouský architekt Camillo Sitte (1843-1903), který byl autorem regulačních plánů přilehlých ostravských čtvrtí Přívozu a Mariánských Hor.
Ostrava má svůj neopakovatelný „genius loci“, díky němuž se vedle tradičních historických metropolí Čech a Moravy v posledních letech stává zajímavým turistickým centrem.
Tvář města se mění a přispívají k tomu i mnohé stavby z posledních let. Některé z nich získaly ocenění ostravský Dům roku – od roku 2007 mezi ně patří například rekonstrukce nádraží a PŘEDNÁDRAŽNÍHO PROSTORU VE SVINOVĚ, Hotel Park Inn v Moravské Ostravě, polyfunkční dům Elstav ve Vítkovicích, dům sociálních služeb pro seniory Landek v Petřkovicích, ALTERNATIVNÍ SCÉNA DIVADLA LOUTEK, multifunkční aula Gong v Dolní oblasti Vítkovice nebo Concept House v Porubě. V loňském roce pak ocenění získal Svět techniky – Science and technology centrum v Dolní oblasti Vítkovice.