Publikováno: 13.11.2020

3. meziregionální CECI meeting pořádaný MSIC proběhl online

V pořadí třetí meziregionální meeting k projektu CECI (Citizen Involvement in Circular Economy Implementation) se odehrál mezi 4. a 6. listopadem 2020. Vzhledem aktuální situaci setkání proběhlo v online verzi. Role hlavního pořadatele se zhostilo Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, a.s. (MSIC), meetingu se zúčastnili zástupci organizací z celkem 6 regionů (Finsko, Belgie, Bulharsko, Francie, Španělsko, Česká republika). Projekt CECI je financován z programu Interreg Europe. Třetí mezinárodní setkání bylo rozděleno do tří dnů, program trval vždy od rána do odpoledních hodin.

Meeting začal představením města Ostrava, které si vzal na starosti pan Ondřej Dostál, specialista strategického plánování města, který představil Ostravu a její proměnu z industriálního města na současnou metropoli s vizí přilákat mladé a perspektivní obyvatele a nezapomněl zmínit ani projekt fajnOVA a plány města do roku 2030.

Jako další byl představen MSIC, jeho mise, vize a programy MSIC Expand a MSIC Impuls.

Druhý den se nesl v duchu sdílení dobrých praxí ze všech regionů. Na živém streamu účastníci zažili již zmíněnou prohlídku, kromě toho se také „svezli” tramvajemi Dopravního podniku Ostrava a viděli nově vzniklé Reuse centrum od společnosti OZO Ostrava.

Dobrých praxí z České republiky se představilo hned několik. Především mezi nimi byla stavebnice CreoKIT, která vznikla v IdeaHUBu díky práci týmu kolem pana Vladimíra Dostála.

Dalším příkladem dobré praxe bylo Sdílko Poruba, netradiční pop-up expozice, na které lze najít nejzajímavější výrobce, prodejce a designéry. Ukázali jsme práci tří architektů z Brna, kteří z plastového odpadu z kaváren vyrábí desky, ze kterých lze vytvořit nábytek, mluvili jsme také o nově vyvinutém zařízení OPTIMUS, které z plastového odpadu tvoří čistý olej, z toho je možné vyrobit palivo nebo další plastové výrobky.

Partneři z belgického Mechelenu k představení vybrali sdílenou půjčovnu notebooků a počítačů DIGIBIB nebo půjčovnu nářadí Tool library. Podělili se o své zkušenosti s tím, jak se jim podařilo zainteresovat občany do provozu takovýchto půjčoven.

Další zajímavou dobrou praxí je projekt Camp to camp, díky kterému si mohou účastníci velkých festivalů půjčit veškeré vybavení přímo na místě a nestává se, že by po sobě nechali použitý stan, který se jim nechce balit. Takové stany organizace pak sesbírá, vyčistí a recykluje na jiné výrobky.

Poslední den svou prezentací zahájil pan Petr Birklen z Moravskoslezských Investic a Developmentu, a.s. (MSID), který představil program POHO2030, jeho zaměření a chystané projekty a aktivity. “Především bych chtěl poděkovat partnerům z Francie a Belgie, kteří s námi sdíleli svou alternativu k programu POHO2030. Pro nás velká inspirace,“ říká Petr Birklen z MSID.

Cílem projektu CECI je zvýšit povědomí o cirkulární ekonomice a zdůraznit důležitost zapojení občanů. Chceme inspirovat k přijetí udržitelných spotřebních návyků a přispět tak ke snižování produkce odpadu a větší úspoře energie.

Více o projektu zde: https://www.ms-ic.cz/en/ceci/

Další příspěvky