Publikováno: 30.01.2019

Ostravské Národní divadlo zkrásnělo! Rozhovor s ředitelem Jiřím Nekvasilem

Po 18 letech, kdy bylo zrekonstruováno Divadlo Antonína Dvořáka, se dostalo také na druhou scénu, Divadlo Jiřího Myrona. Dočkalo se mnoha vylepšeních, symbolicky ve sté sezóně.
Budova Divadla Jiřího Myrona byla původně jako první ryze český kulturní stánek pod názvem Národní dům otevřena v roce 1894 a poprvé se od 70. let minulého století dočkala větší rekonstrukce. Tato první etapa rekonstrukce se týkala zázemí divadla umístěného v budovách Čs. legií 14 a 12 a Milíčova 1 a 3. Druhá fáze rekonstrukce, která se připravuje, se pak bude týkat přímo divadelní části (naposledy modernizované v roce 1986) a revitalizace dvora celého areálu Divadla Jiřího Myrona.

Rekonstrukce umožnila vybudovat zcela nové prostory: komorní Divadlo „12“ v komplexu budov Divadla Jiřího Myrona a Ateliér pro divadelní vzdělávání NDM. Posezení u kávy nejen pro diváky, k tomu nyní slouží mj. kavárna Národní dům a bar Ve Dvanáctce. Nová je pasáž s prodejem vstupenek a bezbariérovým přístupem. Modernizovány jsou také prostory, kam se diváci nedostanou, ale které divadlo nutně potřebovalo – sály, zkušebny a zázemí pro umělce. Fasáda se vyloupla do původní podoby. Nově tedy tři divadelní scény Národního divadla moravskoslezského jsou příjemnou ozdobou města – k Divadlu Antonína Dvořáka a Divadlu Jiřího Myrona přibylo již zmíněné malé Divadlo „12“.

 

Ptáme se ředitele Národního divadla moravskoslezského Jiřího Nekvasila:

Pane řediteli, jste spokojen? Stálo jistě hodně úsilí dostat vše do této podoby.

Vlastně jsme na tom s mým týmem pracovali celých těch devět let, po která vedu divadlo. Získal jsem už na začátku pro tuhle myšlenku scénografa a šéfa výpravy NDM Davida Baziku a spolu s architektem Jiřím Stejskalíkem jsme vše naplánovali a navrhli. Hledali jsme společně možnost optimálního využití prostor zázemí Divadla Jiřího Myrona, které sídlí v několik desítek let starých budovách, které nebyly primárně stavěny pro potřeby divadelního provozu a nikdy neprošly zásadní rekonstrukcí – domy na Milíčově 1 a 3 jsou původně bytové domy a dům na ulici Čs. legií 12 byl původně postaven jako banka – Občanská záložna. Pouze budova na Čs. legií 14, tedy budova, kde je vstup divácký do divadla a foyer, byla postavena jako kulturní stavba – jako Národní dům otevřený v roce 1894. Zde jsme některým prostorám vrátili v souladu se současným divadelním provozem jejich původní funkci. Vytvořili jsme také zcela nové prostory, které chyběly nejen divadlu, ale obecně městu Ostrava. Velké díky patří především městu Ostrava, bez jehož finanční injekce a podpory bychom rekonstrukci nikdy nemohli zvládnout.

Komorní scéna dostala název podle čísla evidenčního na třídě Čs. legií, dříve tam býval obchod s levným zbožím, předtím banka. Divadlo navrhli přímo David Bazika s architektem Jiřím Stejskalíkem tak, aby prostor umožnil opravdu blízký a intenzívní zážitek divákům – bez opony sedí diváci doslova pár centimetrů od herců na jevišti. Zatím jsme tam hráli jen činohry – první premiérou byla absurdní groteska Král umírá 24. ledna. V únoru 2019 tam má premiéru komorní opera a v květnu první muzikál. Dramaturgicky se tedy komorní divadlo nebude profilovat už jen jako činoherní. Nové prostory získal Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM – jeho práce byla dříve závislá na tom, kde je zrovna v obou divadlech volný prostor, dnes může rozšířit činnost i na širší veřejnost. Nové je také zázemí pro umělce, soubory a orchestry. Co diváci nevidí, ale my nezbytně potřebujeme. Zkušebna orchestru, kde se zvuk šíří přesně jako z orchestřiště. Hotelové pokoje pro hostující umělce a také velký špičkově vybavený baletní sál. Postupně se stěhují i zaměstnanci divadla do nově zrekonstruovaných administrativních prostor.

Naší snahou bylo vrátit Národnímu domu (Divadlu Jiřího Myrona) maximum z jeho dřívější podoby a důstojnosti – včetně fasády, nápisu na ní i vnitřního vybavení pro kavárnu stejného jména. Tahle velká rekonstrukce byla, jak už jsem zmínil, první fází. Divadlo Jiřího Myrona potřebuje nutně modernizovat také jeviště, hlediště a jejich technické zázemí – to bychom rádi udělali v nejbližších letech. A chceme posunout divadelní život také na Černou louku, za Divadlo Antonína Dvořáka, kde nám město poskytlo nevyužívaný bývalý výstavní pavilon G – tam projektujeme nový divadelní prostor, tzv. blackbox, který umožní variabilní uspořádání jeviště s kapacitou do 200 diváků, tedy opět prostor pro divadlo a performativní umění, který v Ostravě chybí. Zdůrazním, že jeho součástí bude velká zkušebna (o velikosti obou našich velkých jevišť), která citelně po celých 100 let existence našemu divadlu chybí. Tato zkušebna zásadním způsobem umožní zlepšit podmínky pro přípravu inscenací a přispěje k celkové optimalizaci velmi náročného provozu čtyřsouborového Národního divadla moravskoslezského. Ve zrekonstruovaných prostorách vzniklo tedy nové malé divadlo, modernizovaná kavárna a nový bar, opraven je mj. slavnostní sál v prvním patře.

Zmínil jste Ateliér NDM, ten jste vy sám zakládal a nyní má tedy samostatné prostory. Tam má tým lektorek jaké plány?

Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM se věnuje hlavně dětem a mládeži, ale také nově ještě více dospělým se zájmem o divadlo, kteří chtějí smysluplně trávit čas, nahlédnout do zákulisí tvorby inscenací a třeba si i v nějaké zahrát. Má připraveny projekty, které umožní širší veřejnosti nahlédnout do divadelních (řemeslných) profesí. V minulých dnech se nám velmi rozrostlo po konkurzu také Činoherní studio NDM, které pod Ateliérem funguje a kde se mladým věnují profesionální herci.

Jak byl pojat předprodej vstupenek? Došlo i na nějakou modernizaci či novinky v prodeji vstupenek?

Nový prodej vstupenek i předplatného je nyní v pasáži vedle hlavního vchodu do divadla, pamatovali jsme i na bezbariérové přístupy. Novou pasáží se vchází také do kavárny. Ještě do konce února budou fungovat obě prodejní místa, tedy i to v Provozní budově za Divadlem Antonína Dvořáka, pak už naplno pouze nové místo v Divadle Jiřího Myrona. Tam mají příchozí i personál lepší komfort. Samozřejmě lze vstupenky pohodlně nakoupit přes naše webové stránky a také ve večerních pokladnách ve všech divadlech.

Na co byste pozval Ostravana, který v Národním divadle moravskoslezském nikdy nebyl? A na co se mohou těšit stálí návštěvníci divadla v tomto roce?

Především bych veřejnost pozval k co nejčastější návštěvě divadla, stojí to za to! Naše divadlo je čtyřsouborové a umožňuje svým repertoárem obsáhnout široké žánrové spektrum divadelního umění. Vezmu naše soubory podle abecedy.

BALET je v současnosti ve velmi dobré kondici, je to mladý mezinárodní složený soubor, s velmi dobrou energií, schopný na špičkové úrovni interpretovat jak díla klasického repertoáru, neoklasiku, tak i moderní světové choreografie. Pro milovníky klasiky doporučuji balety, Popelka nebo Tři mušketýři. Velký úspěch zaznamenal (a je myslím dobrým vstupem i pro nepříliš poučeného diváka do světa moderního tance) večer složený ze tří současných choreografií pod názvem All that Jazz, Rock, Blues. Opravdovou lahůdkou je další složený večer s názvem Vzlety a pády. Těší nás, že o představení našeho souboru začíná být zájem i v zahraničí, letošní sezónu jsme zahájili hostováním baletu v Itálii a v německém Bonnu.

ČINOHRA disponuje výborným souborem plným výrazných hereckých osobností všech generací. Je souborem schopným interpretovat tituly klasického i moderního repertoáru všech žánrů ve všech našich divadelních prostorách – jak na velkých jevištích, tak i nyní v novém malém Divadle „12“. Velká divácká poptávka je tradičně po komediích, i tam jsou naši herci skvělí. Je z čeho vybírat. K divácky nejspěšnějším patří komedie Habaďůra, Donaha! (Hole dupy), Je úchvatná a další.

OPERA je považována odbornou kritikou za jeden z nejlepších operních souborů u nás. Vysoce ceněná je jeho interpretační úroveň i dramaturgie, která nabízí zejména díla klasiků 19. a 20.století. Systematickou pozornost věnujeme i české tvorbě 19. a 20. století, zejména operám Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Možná pro první setkání s operou bych doporučil Rossiniho Lazebníka sevillského!!! s libretem přebásněným Jarkem Nohavicou v režii Ondřeje Havelky.

OPERETA/MUZIKÁL je souborem, který v posledních letech prošel zásadní proměnou a stal se nepřehlédnutelnou adresou na mapě českého hudebně-zábavného divadla. Je to soubor, který na vysoké úrovni interpretuje zejména světový muzikálový repertoár. Můžete zde v současnosti zajít například na inscenace Kočky, Jesus Christ Superstar, Rebecca či Edith a Marlene.

 

Co všechno je v komplexu budov Divadla Jiřího Myrona nové?

Slavnostní sál

V prvním patře DJM se nyní nachází zrekonstruovaný sál, který se v této sezóně jmenuje „Sál Edmunda Palkovského“. V divadle se rozhodli, že by byla škoda pojmenovat ho jen po jedné osobnosti, proto název budou každou divadelní sezónu měnit. Sál byl slavnostně otevřen v den 100. výročí vzniku republiky. Pořádají se v něm koncerty, výstavy a společenská setkání, probíhají tam i dramaturgické úvody k inscenacím.

Divadlo „12“ s barem Ve Dvanáctce

Nová scéna pro komorního diváka. Přímo v komplexu budov Divadla Jiřího Myrona se nyní nachází Divadlo „12“. Nabízí 60 míst a speciální dramaturgii. Využívat ho budou všechny čtyři soubory NDM. Vedle vstupu se nachází bar Ve Dvanáctce. Před příchodem do divadla tak bude moci divák posedět a užívat si atmosféru. Specifikum baru je, že ve chvíli nejvyšší potřeby se barové stoly spustí k zemi a vytvoří více místa pro návštěvníky. Když jsou nahoře, lze si s prostorem baru hrát i jako s divadelní scénou.

Kavárna Národní dům

Reprezentativní prostory nyní nabízí kavárna Národní dům. Slouží veřejnosti, ale i divákům během představení. Kavárna je otevřena každý den od 8 do 22 hodin, kromě víkendu, kdy otevírá až v 9 hodin. Hodinu a půl před začátkem představení (představení většinou začíná v 18.30 hodin), tzn. od 17 hodiny, je kavárna pro veřejnost uzavřena. Po poslední pauze aktuálního představení, což je individuální, se opět pro veřejnost otevře.

Ateliér NDM  – pro děti i milovníky divadla

Prostory bývalého řeznictví v rohové budově v ulicích Čs. legií a Milíčova jsou přestavěny na Ateliér NDM – centrum divadelního vzdělávání a kreativního setkávání pro děti a příznivce divadla. Ateliér bude vzdělávat, ale i bavit.

Předprodej vstupenek v pasáži

Nová pasáž vedle hlavního vchodu do DJM slouží jako nový prodej vstupenek a předplatného. Pasáží vchází veřejnost do kavárny v době, kdy je běžně otevřená.

Nová zázemí – sály, pokoje hotelového typu pro umělce

Nová moderní prostorná zkušebna orchestru souboru opereta/muzikál a nový baletní sál. Celkovou rekonstrukcí dále prošlo ubytovací zařízení pro hostující umělce NDM, v prostorách areálu vzniklo zcela nové patro s pokoji hotelového typu.

Nová fasáda a rekonstrukce vstupu

Změny jsou vidět na první pohled. Fasáda i vstup do divadla prošly vkusnou změnou. Působí sympaticky, tak jak se na divadlo sluší a patří. A hlavně – barvou a prvky se blíží původní fasádě Národního domu z konce 19. století, na své místo se vrátil i nápis Národní dům.

 

Další příspěvky