Publikováno: 22.05.2017

Návrhy na přeměnu jatek budou k vidění na výstavě

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na přeměnu bývalých městských jatek je studio Petr Hájek Architekti z Prahy. Porota ocenila jeho návrh jako citlivý a působivý a zároveň podle porotců nejlépe odpovídající potřebám galerie PLATO, která bude v objektu sídlit. Primátor Tomáš Macura informoval, že městská rada na svém jednání 2. května vítězný návrh schválila.

Vítězný návrh soutěže na konverzi jatek i ty ostatní můžete vidět od 31. 5. do 14. 6. 2017 v bývalém Bauhausu na ulici Jánáčkově v Ostravě.  Na zahájení výstavy 30.05.2017 v 18h byli pozváni autoři soutěžních návrhů, kteří své projekty představí a budou o nich diskutovat s veřejností. Plato Ostrava

Odborná porota posuzovala osm nabídek na konverzi bývalých jatek, která se stanou sídlem městské galerie PLATO Ostrava. Vybrala z nich vítězný návrh, který v úterý 2. května schválili ostravští radní. Jeho autorem je studio Petr Hájek Architekti z Prahy, které patří do pětice přímo oslovených kanceláří.

„Považuji za velký úspěch, že tři měsíce od vyhlášení soutěže máme vybrán vítězný návrh. Je to zhruba o šest týdnů dříve, než jsme původně očekávali. Jsem rád, že se porota po intenzivní a věcné debatě nad předloženými návrhy shodla a můžeme začít připravovat další kroky. Samozřejmě nás čeká ještě spousta práce a následných debat nad konečnou podobou projektu a jeho realizací. V letošním roce jsme stihli vyhlásit již tři architektonické soutěže, u dvou z nich už máme vítěze,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Porota vítězný návrh označila za citlivý a zároveň působivý projekt, který nejlépe vyhověl zadání a potřebám galerie a odpovídá vizi, kterou má Ostrava do budoucna.

Na návrh poroty ostravští radní rozhodli také o pořadí na druhém a třetím místě. Jako druhý nejlepší byl vyhodnocen návrh kanceláře zerozero z Prešova, třetí místo patří návrhu KWK PROMES architekta Roberta Konieczneho z Katovic.

V porotě zasedli závislí členové poroty ve složení primátor města Ostravy Tomáš Macura, radní města Lukáš Semerák, ředitel galerie PLATO Ostrava Marek Pokorný, který byl předsedou poroty, a dále nezávislí porotci – pražská architektka Pavla Melková, brněnský architekt Zdeněk Fránek, architekt Pavol Paňák z Bratislavy a architekt Ivan Reiman z Berlína.

Všechny soutěžní návrhy budou vystaveny od poloviny května v budově bývalého hobby marketu Bauhaus. Z oslovených deseti kanceláří (viz. přiložený přehled) dvě svůj návrh do soutěže neodevzdaly (hvězdička):

Přehled přímo oslovených kanceláří:
Petr Hájek Architekti z Prahy – vítězný návrh
Ing. Arch. Robert Konieczny s KWK PROMES z Katovic
Arch. DI Arkan Zeytinoglu z Vídně *
Arch. Irakli Eristavi ze společnosti zerozero s.r.o. z Prešova
architektonická kancelář Wenink, Holtkamp Architecten z Eindhovenu *.

Vyzvané architektonické kanceláře na základě zaslaných portfolií:
Ing. Arch. Lukáš Kordík z GUTGUT z Bratislavy
architektonická kancelář PLURAL z Bratislavy
Ing. Arch. Josef Kiszka z ARKISS-ING z Havířova
RADAARCHITEKTI z Brna
McCullough Mulvin Architects z Dublinu.

Další příspěvky