Publikováno: 09.06.2021

V Mošnově vznikne výrobní a vývojové centrum pro robotiku

Nové výrobní a vývojové centrum přinese 120 kvalifikovaných míst a zaměří se na hi-tech výrobu a vývoj robotických periferií, což jsou klíčové části robota, které jsou umístěny na konci jeho ramene, například pneumatická chapadla, vakuové přísavky nebo kamerové systémy.

V Ostrava Airport Multimodal Parku, který je součástí Strategické průmyslové zóně Ostrava – Mošnov, bude do poloviny roku postaveno společností ABB výrobní a vývojové centrum zaměřené na robotiku. Součástí nové výrobního a vývojového centra bude také Globální centrum pro opravy a repase robotů. Investice za 300 milionů korun přinese zpočátku 120 kvalifikovaných pracovních míst.

„Znalostní ekonomika musí být páteří sociálně-ekonomické transformace Ostravska v době odklonu od těžkého průmyslu a uhlí. K jejímu rozvoji máme skvělý potenciál díky dvousetleté průmyslové historii a technické i technologické vzdělanosti místních lidí.

Věřím, že vývoj inovativních technologických řešení, kterým se společnost ABB věnuje, pomůže vytvářet příznivé prostředí pro udržení místních či přilákání nových talentů, o které v našich aktivitách tak usilujeme,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

„Potvrzuje se, že je náš region skvělým a zajímavým místem pro významné investory. Společnost ABB má u nás už inženýringové centrum a globální repasovací centrum robotů, od příštího roku zde přibude nová jednotka založená na digitalizaci a robotizaci výroby. Pro náš kraj a jeho obyvatele je to bezesporu dobrá zpráva. Vzniknou tu další nové zajímavé pracovní příležitosti a náš kraj se opět posune o něco dál ve své transformaci,“ zdůraznil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Přinášíme sofistikovaný výrobní program s vysokou přidanou hodnotou pro zákazníky, kteří jsou z nejnáročnějších světových trhů. Není náhoda, že nové centrum vznikne právě v České republice a Ostravě. Máme zde vybudovanou silnou základnu technicky a projektově orientovaných špičkových profesionálů a k tomu přispívá i dlouholetá úzká spolupráce se školami v čele s VŠB-TU Ostrava,“ potvrdil generální ředitel ABB v České republice Vítězslav Lukáš

O tom, že výrobní a vývojové centrum bude postaveno v mošnovské zóně, rozhodla poloha Ostrava Airport Multimodal Parku, který je na křižovatce leteckých, železničních a silničních tahů.

O tom, že výrobní a vývojové centrum bude postaveno v mošnovské zóně, rozhodla poloha Ostrava Airport Multimodal Parku, který je na křižovatce leteckých, železničních a silničních tahů.

Další příspěvky