Publikováno: 24.07.2023

V Domově Korýtko pokračuje celková rekonstrukce

Třináct měsíců probíhají stavební práce v ostravském Domově Korýtko, který se po řadě let dočkal celkové rekonstrukce. Díky ní bude objekt z osmdesátých let minulého století, vystavěný v socialistickém stylu a před rekonstrukcí stižený již mnohými poruchami, náležet mezi architektonicky přitažlivé a nejmodernější pobytové zařízení pro seniory. Po komplexní rekonstrukci se zařízení zcela promění. Projektovou dokumentaci zpracovala společnost MS architekti s. r. o., na podkladě studie CHVÁLEK ATELIÉR s. r. o. Zhotovitelem stavby je IPS Třinec a. s., stavba si vyžádá náklady ve výši bezmála 450 milionů bez DPH. Hotovo by mělo být v závěru příštího roku.

Nejprve bylo zapotřebí přestěhovat stávající klienty i se zaměstnanci Domova Korýtko, kteří po dobu zhruba dvou a půl let budou pobývat ve dvou účelově upravených objektech naší městské příspěvkové organizace Čtyřlístek – centrum pro osoby se zdravotním postižením Ostrava. A to v ‚Domově Barevný svět‘ v Ostravě-Muglinově a v ‚Domově Na Liščině‘ v Ostravě-Hrušově. V současnosti jsou klienti na přechodné zázemí již adaptováni a jak jim, tak i všem zaměstnancům, náleží mé velké poděkování za jejich trpělivost a pochopení situace,“ konstatoval Zbyněk Pražák, náměstek primátora.

Ředitel Domova Korýtko Jan Seidler doplnil: „Celý proces přípravy a vlastního stěhování do náhradních prostor byl velice náročný jak pro naše klienty, tak pro všechny zaměstnance. Chtěl bych jim tímto také poděkovat, že jsme to společně zvládli. Naší současnou snahou je co nejvíce zpříjemnit pobyt všem našim klientům v náhradních prostorách po dobu probíhající rekonstrukce objektu v Ostravě-Zábřehu.“

Rekonstrukce zařízení obsáhne nástavbu objektu A s rozsáhlou střešní terasou, přičemž nové terasy vzniknou také ve všech patrech objektů B a C. Přibydou centrální koupelny na každém patře, nový společenský sál a multifunkční místnost, stejně jako nová trafostanice. Podlahová plocha pokojů bude zvětšena, vybudován bude buňkový systém sociálních zařízení vždy pro dvě bytové jednotky. Pokoje i pracovny personálu budou nově vybaveny, stejně jako společenské prostory a další interiéry objektu. K dalším zlepšením náleží nový stravovací i prádelenský provoz. Objekt i střechu budovy čeká kvalitní zateplení i energetická optimalizace. Klienti pak budou moci trávit volný čas v nově řešené zahradě s pergolami, zvýšenými záhony i vodním prvkem. Komplexně zrekonstruované pobytové zařízení pro seniory nabídne nový domov 254 klientům. Domov nyní poskytuje dvě registrované sociální služby – domov pro seniory a domov se zvláštním režimem s celkovou kapacitou 144 klientů.

V tuto chvíli jsou dokončeny veškeré bourací práce, objekt je tedy zbaven všech výplní otvorů, vnitřních instalací, jsou vybourány vnitřní příčky i střešní konstrukce a jsou obnaženy základy bloku ‚A,‘ což je střední část objektu, na který bude provedena nástavba. Z tohoto důvodu vyvstala potřeba stávající základové konstrukce rozšířit. Stejně postupujeme u obou krajních bloků, ke kterým budou přistavěny terasy. Nově jsou již provedeny rozvody kanalizace, nová je už i střešní konstrukce a začínáme s vyzdívkami vnitřních stěn,“ vysvětlil aktuální stav prací Břetislav Riger, náměstek primátora pro investice.

Další příspěvky