Přeskočit na obsah
Farská zahrada, zákoutí za kostelem sv. Václava nacházející se pouhé dvě minuty chůze od Masarykova náměstí, odjakživa představovala místo, které vyzývalo k odpočinku a relaxaci. V roce 2020 prošla kompletní úpravou. Zahrada byla doplněná o nový mobiliář, trávník, zeleň i nové herní prvky. Cílem bylo z místa opět vytvořit módní městský park, kde můžete na chvíli zapomenout na starosti všedního dne a věnovat se sami sobě nebo svým nejbližším.

Zahrada je rozdělena na dvě části s odlišným charakterem. Výše položená část zahrady je více osluněná s centrální travnatou plochou a dětským hřištěm s pítkem. Centrální plochu této části zahrady tvoří pobytový trávník typu sport, který snáší nízké sekání a pohyb uživatelů. Najdete zde také solitérní listnatý strom zelkova. Níže položenou část naopak tvoří stylizovaný sad s ovocnými jabloněmi (Malus ’Evereste‘), které v jarním období kvetou velkými vonnými bílými květy. Později vytváří cca 3cm velká jasně červené jablíčka, které drží na stromech celou zimu a poskytují kromě estetického efektu i potravu pro ptáky. Spojujícím prvkem obou úrovní je terasa umístěná pod platanem. Ta plní jak funkci ochrany kořenového systému, tak nabízí i další možnosti využití zahrady. V rámci oprav došlo také k zrestaurování výtvarného reliéfu. Zpevněné plochy jsou mlatové a umožňují promenádu i pouhý rychlý průchod zahradou za účelem zkrácení cesty. Zahrada je doplněna také mobiliářem – lavičkami, odpadkovými koši a stojany na kola.

Zahradou procházelo v minulosti městské opevnění (jeho zbytky jsou dosud patrné přímo v zahradě) a stála zde také půlkruhovitá bašta (dnes její pozůstatky uvnitř budovy TV Noe). V místě vyústění Střelniční ulice (asi v prostoru dnešního parkoviště) se nacházela fortna (branka pro pěší).

Autorem návrhu je architektonická kancelář Vysloužil Architekti. Stavba byla předána zhotoviteli HSF System, SK s.r.o. 16.4. 2020 a dokončena v prosinci 2020. Celkové náklady na revitalizaci parku jsou 12 mil. Kč.

Odkaz na video

Umístění projektu

Seznam projektů

Harmonogram

2017 Záměr ikona I
2018 Příprava ikona I
2020 Realizace ikona I
2020 Dokončeno ikona I

Zpracovatelé

  • Statutární město Ostrava
  • Vysloužil architekti architektonický návrh

Garanti

  • Aleš Boháč náměstek pro oblast životního prostředí a koordinaci spolupráce s městskými obvody

    Kontaktujte nás
    zpracováním osobních údajů

    https://fajnova.cz/projekt/park-za-biskupstvim-farska-zahrada