Aktualizováno 26.10.2022

Park za biskupstvím (Farská zahrada)

Strategický projekt
2017
Záměr
2018
Příprava
2020
Realizace
2020
Dokončeno

Farská zahrada, zákoutí za kostelem sv. Václava nacházející se pouhé dvě minuty chůze od Masarykova náměstí, odjakživa představovala místo, které vyzývalo k odpočinku a relaxaci. V roce 2020 prošla kompletní úpravou. Zahrada byla doplněná o nový mobiliář, trávník, zeleň i nové herní prvky. Cílem bylo z místa opět vytvořit módní městský park, kde můžete na chvíli zapomenout na starosti všedního dne a věnovat se sami sobě nebo svým nejbližším.

Zahrada je rozdělena na dvě části s odlišným charakterem. Výše položená část zahrady je více osluněná s centrální travnatou plochou a dětským hřištěm s pítkem. Centrální plochu této části zahrady tvoří pobytový trávník typu sport, který snáší nízké sekání a pohyb uživatelů. Najdete zde také solitérní listnatý strom zelkova. Níže položenou část naopak tvoří stylizovaný sad s ovocnými jabloněmi (Malus ’Evereste‘), které v jarním období kvetou velkými vonnými bílými květy. Později vytváří cca 3cm velká jasně červené jablíčka, které drží na stromech celou zimu a poskytují kromě estetického efektu i potravu pro ptáky. Spojujícím prvkem obou úrovní je terasa umístěná pod platanem. Ta plní jak funkci ochrany kořenového systému, tak nabízí i další možnosti využití zahrady. V rámci oprav došlo také k zrestaurování výtvarného reliéfu. Zpevněné plochy jsou mlatové a umožňují promenádu i pouhý rychlý průchod zahradou za účelem zkrácení cesty. Zahrada je doplněna také mobiliářem – lavičkami, odpadkovými koši a stojany na kola.

Zahradou procházelo v minulosti městské opevnění (jeho zbytky jsou dosud patrné přímo v zahradě) a stála zde také půlkruhovitá bašta (dnes její pozůstatky uvnitř budovy TV Noe). V místě vyústění Střelniční ulice (asi v prostoru dnešního parkoviště) se nacházela fortna (branka pro pěší).

Autorem návrhu je architektonická kancelář Vysloužil Architekti. Stavba byla předána zhotoviteli HSF System, SK s.r.o. 16.4. 2020 a dokončena v prosinci 2020. Celkové náklady na revitalizaci parku jsou 12 mil. Kč.

Odkaz na video