V Česku však systematičtější práce s žáky v oblasti kariérového poradenství chybí. Dáno je to především legislativou, která s poradenstvím nepočítá, ale i nedostatečným vzděláváním samotných kariérových poradců. Aby bylo poradenství přínosné, je potřeba dobře nastavit spolupráci mezi školou, žáky a rodiči.
Příkladem dobré praxe je projekt Kariérové poradenství Ostrava, který funguje pět let a v roce 2021 získal ocenění od Národního pedagogického institutu. V současné době je do projektu zapojeno 39 základních škol (z původních 41 ZŠ z důvodu jejich sloučení) různých typů zřizovatelů v rámci ORP Ostrava (36 ZŠ je zřizovaných ze strany městských obvodů).
Garantem a metodikem odborných aktivit v rámci podpory kariérového poradenství je Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, z.s. (K založení Spolku došlo s účinností od 1.2.2019. Zakládajícími členy Spolku byli Statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj, Sdružení pro rozvoj MSK, z. s., Krajská hospodářská komora MSK a Svaz průmyslu a dopravy ČR).
V rámci projektu vznikl webový portál na podporu kariérového poradenství pro město Ostrava www.infoprokarieru.cz; kariéroví poradci tak mají všechny informace na jednom místě.
Umístění projektu
Zpracovatelé
- Statutární město Ostrava
Garanti
- Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, z.s.