Aktualizováno 17.3.2021

Bazaly – tréninkové centrum pro mládež

2017
Záměr
2017
Příprava
2018
Realizace
2019
Dokončeno

Přestavbou původního fotbalového stadionu Bazaly vznikla moderní fotbalová akademie a tréninkové centrum pro mládež. Vzniklo moderní zázemí pro fotbalové kluby i mladé nadějné hráče. Slavný ostravský areál Bazaly se tak vrátil k životu a nově slouží mladým fotbalistům. Hráči Regionální fotbalové akademie Moravskoslezského kraje, která v Ostravě začala působit v září roku 2019, má k dispozici nové hřiště s přírodní i umělou trávou, tělocvičnu, posilovnu, běžeckou dráhu, šatny i prostor pro regeneraci.

Přestavba stadiónu na fotbalovou akademii

Přeměna stadionu pro potřeby fotbalové akademie začala v červenci 2018 a byl slavnostně otevřen v prosinci 2019. Přestavba areálu trvala 15 měsíců. Hlavní plocha hřiště bývalého fotbalového stadionu se rozšířila a nyní ji tvoří tři příčná tréninková hřiště, která je ale možné využít pro mistrovské zápasy také jako jedno hřiště standardních rozměrů. Vedle plochy s umělou trávou je v areálu také druhé hřiště s přírodním trávníkem, dále plochy pro posilování, nácvik obratnosti i vytrvalostní cvičení, tělocvična, posilovna, prostory fyzioterapie a šedesátimetrová krytá běžecká dráha pod nově vybudovanou tribunou. Hlediště má kapacitu 450 diváků.

Stadion byl kompletně zrekonstruován a vybaven za 320 milionů korun. Z toho město uhradilo 220 milionů korun, kraj přidal 70 milionů, zbytek platil investor, jímž je společnost Vítkovice Aréna, která bude sportoviště provozovat.

Náklady na rekonstrukci

Odhadované roční náklady na provoz Bazal budou kolem 14 milionů korun, město hradí jen jejich část, objekt bude dotovat stejně jako další městská sportoviště. Pro rok 2020 Ostrava na činnost akademie schválila podporu ve výši 6,45 milionů korun. Peníze akademie použila na nájem a služby spojené s pronájmem sportovišť a nebytových prostor, ale také na zdravotní prohlídky členů žákovských družstev, spiroergometrické testy, i na dopravu žáků akademie včetně nákupu kuponů ODIS pro přepravu městskou hromadnou dopravou v Ostravě. O další náklady se dělí Regionální fotbalová akademie a klubová akademie Baníku. Na chod akademie částkou 3 miliony korun ročně přispívá také Fotbalová asociace České republiky. Akademie navíc poskytuje vzdělávací programy na městské, regionální i meziregionální úrovni a programy na zvýšení zájmu mládeže o pravidelnou sportovní a vzdělávací činnost ve fotbalových oddílech na území Ostravy.

 

 

Bazaly – tréninkové centrum pro mládež
Celkové náklady 320 milionů KČ
Výše dotace 220 milionů Kč Statutární město Ostrava; 70 milionů Moravskoslezský kraj; zbytek platil investor, jímž je společnost Vítkovice Aréna.
Poskytovatel dotace
Dodavatel/Zhotovitel HOCHTIEF CZ
Termín realizace/ukončení ./2019
Nositel projektu statutární město Ostrava / Moravskoslezský kraj / Vítkovice Aréna / Baník Ostrava / Fotbalové asociace ČR
Registrační číslo .