Publikováno: 21.09.2017

„Ostrava je třetí největší město, ale všichni se tady znají, “

pocitOVA…
#mojeostrava #3

„Ostrava je třetí největší město, ale všichni se tady znají, “ říká Ivana, rodačka z Opavy. „Ostravu jsem si zamilovala během studií na vysoké škole a vyměnila ji za Opavu. Fascinující je sledovat, jak se Ostrava každým dnem mění. Jsem ,kavárenský povaleč´,“ říká s pobavením. „Ale není to jen o pití kávy, ale i o setkávání lidí a to je pro mě smyslem mého života. Být obklopena milými lidmi,“ dodává. Pracovala také v Národním divadle moravskoslezském a jiných institucích, zná mnoho lidí, má mnoho přátel. I to patří k jakémusi ostravskému „folkloru“. Ať potkáte Ostraváka kdekoliv ve světě, mají k sobě blízko.

„Za poslední roky vyrostlo v centru Ostravy tolik skvělých kaváren, hospůdek, bister, restaurací, no prostě jsem nadšená,“ říká. I když se její priority momentálně změnily a vyhledává kavárničky s dětským „vyžitím“, i tady je úspěšná.

Myslí, že právě nyní je ten pravý čas pro schopné lidi v Ostravě, aby se jim podařil nějaký ten podnikatelský počin.

Pro Ivanu je centrum města, a to především Prokešovo, Masarykovo a Jiráskovo náměstí, symbolem Ostravy. V ostravské architektuře vidí krásu z minulosti a jako historička by si moc přála, aby stavby a další místa v centru byla rekonstruována či zachráněna. Chápe, že v jiných metropolích jako je například Londýn, se řeší výstavba jinak. V Ostravě máme nejprve opravit budovy chátrající a poté stavět nové, anebo současně, ale určitě „myslet“ na ty krásné, majestátné budovy, které už dnes nikdo nepostaví.

Co ji na Ostravě štve, je ovzduší a to nejvíce v zimě. Řeší to odjezdem do Beskyd na chalupu, ale tam si bohužel nedopřeje milovanou kávičku. (Ivana, 35 let)

 

DALŠÍ PŘÍBĚHY

 

pocitOVA…

…jsou příběhy lidí, kteří zde žijí od narození, ale i těch, co se do Ostravy přistěhovali. Jejich pohledy a názory na Ostravu a místa vás mohou překvapit, zaujmout nebo i rozladit. Nevidí Ostravu s růžovými brýlemi na nose, avšak našli něco, někoho  – místo(a), která mají rádi. Jsou to lidé žijící mezi námi, lidé, kteří Ostravu vnímají po svém.
Fotografie i krátká povídání připravila studentka z Ostravy. Nechali jsme je beze změn. Tak, jak to cítí ona, tak, jak si s lidmi na fotografiích povídala. Jsou to příběhy lidí, našich přátel, známých, tatínků…inspirujte se.

Každý týden ve čtvrtek si můžete přečíst nový příběh na fajnova.cz

Další příspěvky