Publikováno: 18.06.2019

Landscape festival, přinesl do Ostravy nápadité umělecké instalace!

Festival, konaný již od roku 2014, proběhne letos v Ostravě poprvé. Jedná se o několikaměsíční kulturní akci zaměřenou na umělecké a architektonické intervence ve veřejném prostoru.  Hlavním tématem letošního ročníku je Komunikace ve smyslu propojení a hledání nových tras z Dolní oblasti Vítkovice a Mariánských hor směrem do centra a nabourávání případných bariér, nejen prostorových, ale i sociálních. Obdivovat můžete až do 10. října 2019 přes 30 instalací a uměleckých intervencí. Záměrně jsou rozmístěny na méně frekventovaných nebo i neudržovaných místech s cílem upozornit na možnou změnu.

Video o Landscape festivalu v Ostravě
Landscape festival Ostrava
Mapový průvodce
Instalace
Doprovodný program

S Landscape festivalem se tak proměnilo hned několik zapomenutých míst k životu. Zahradu Městské nemocnice Ostrava a blízký Sad Dr. Milady Horákové nyní propojuje hned několik instalací. Mezi neprůchodným plotem parku a nemocničním areálu vznikl POLYCHROME; vyvýšená lávka, která dočasně umožňuje přístup z jedné části parku do druhé. Kousek dále od této bariéry rozkvetl ZÁHON Z OSTRAVY, poskládaný z půdy a rostlin z celé Ostravy, rozdělené na 64 kousků. U stromu s výhledem na nemocniční budovy se krčí růžoví PREDÁTOŘI a PLAMEŇÁCI Pavla Karouse nebo VELKÁ STĚNA Jakuba Černého, který se nechal inspirovat velkou čínskou zdí. Tím ale výčet všech instalací v Sadu Milady Horákové zdaleka nekončí. Zajímavým projektem bude ZAPOMENUTÉ Krematorium od Adea projektu, které by mělo být zrealizováno během července a mělo by připomínat stavbu a hřbitov, který zde ještě nedávno stával.

Foto archiv Landscape festival

Blíže k centru můžete potkat MALÉ BAZALY a třeba si rovnou zahrát fotbalový zápas. Přes PASÁŽ VELKOMĚSTA týmu Provozu Hlubina se dostanete do malého parčíku k instalaci Benedikta Tolara NE-STABIL vedle Domu umění. Na Masarykově náměstí probíhá výstava VEŘEJNÝ PROSTOR CZ, která mapuje vývoj městských prostranství v České republice po roce 1989 až do současnosti. Výstava představuje více než 60 renomovaných náměstí, ulic, parků a objektů umění ve veřejném prostoru. Najdete ji na typických plakátovacích válcích lemující náměstí. Pokud vyrazíte letos na Colours of Ostrava pěšky od nádraží Ostrava-střed po Jantarové stezce, určitě neminete barevnou zastávku a chodník ve stejném designu KOMUNIKAČNÍ VRSTVY od Patrika Hábla. Několik instalací Vás zavede i mimo jinak frekventované turistické trasy. Například KOLOS OF OSTRAVA poblíž cyklostezky u řeky Ostravice upozorňuje na důležitost ekologické dopravy. Zenová zahrádka CARBON GARDEN Ateliéru Kombinage poukazuje na rychlost přeměny industriálního města a nutnost zastavit se a chvíli rozjímat. Pokud pojedete na kole okolo Loděnice pod hradem, určitě neminete také dřevěný KRASOHLED od Mód architektů.

Foto archiv Landscape festival

Instalace se nevyhnuly ani ostravským dominantám. Prokešovo náměstí před Novou radnicí rozzářilo téměř 800 osázených květináčů intervence VICTORIA NATURA od Juráše Lasovského & Haenke, která má stylizovat českou krajinu a lákat návštěvníky k objevování aromatických rostlin ukrytých mezi travinami. Nevyužívaný prostor před budovou Městských Jatek dočasně okrášlilo FORUM ARBORUM od Ateliéru Partero. Celé místo během léta na chvíli rozkvete červení krvavých vlčích maků.

Ať už se rozhodnete projít trasu festivalu z kteréhokoliv konce, stačí následovat turistické značení PO ČERNÉ, které vás zavede až k zelené ČERNÉ LOUCE od architektů Ateliéru 38. Trasou vás provede mapový průvodce, kde najdete nejen informace a vyznačené instalace, ale také harmonogram všech doprovodných akcí.  Mapy jsou k dostání na pobočkách informačních center, v ostravských kavárnách, některých veřejných institucích.

Všechny instalace, doprovodné akce a výstavy festivalu jsou přístupné zdarma.

Organizátorem festivalu je Galerie Jaroslava Fragnera, statutární město Ostrava a ateliér krajinářské architektury K2N LANDSCAPE. Na výstupech festivalu se podíleli nejen architekti, krajinářští architekti a urbanisté, ale i čeští a zahraniční umělci.

Další příspěvky