Publikováno: 21.05.2021

Contera postaví v Ostravě inteligentní administrativní budovu Organica

Nejmodernější technologie včetně inteligentního ovládání budovy, kvalitní architektura a prestižní adresa v nově vznikajícím centru města. To jsou nejzajímavější atributy budovy Organica.

Budova bude postavena za obchodním centrem Forum Nová Karolina na pozemku, který  město developerovi prodalo.

„Dlouhodobě podporujeme privátní investice ve městě a systematické přípravě volných ploch k nabídce investorům věnujeme velkou pozornost. Koncepční rozvoj města, a zvlášť jeho centra, není možný bez úzké spolupráce veřejného a privátního sektoru. Se společností Contera máme dobrou zkušenost z projektu průmyslové zóny v Hrušově, který je aktuálně v realizaci, a oceňujeme její drive. Věřím, že i objekt Organica vzbudí oprávněnou pozornost mezi těmi zájemci o podnikání v Ostravě, kteří požadují atraktivní pracovní prostředí, a také že vhodně architektonicky doplní danou lokalitu,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

„Výjimečná lokalita, vysoká kvalita stavby a excelentní architektura jsou největším lákadlem pro budoucí klienty i zákazníky. Organica se stane součástí nového administrativně-obchodního centra Ostravy, kde již stojí obchodní centrum Forum Nová Karolina, administrativní budova Nová Karolina Park nebo budovy Trojhalí. Lokalita se nachází v pěším dosahu historického centra, ale také velkých dopravních uzlů, jako je železniční stanice Ostrava střed nebo autobusové nádraží. Troufnu si říci, že lepší místo v Ostravě nenajdete,“ řekl výkonný ředitel Contery Dušan Kastl.

Přestože to dnes již nikdo prostým pohledem nezjistí, jedná se o bývalý brownfield, který zde zůstal po dlouholeté průmyslové činnosti. Pozemek, který město po uzavření koksovny a dolu Karolina sanovalo a zbavilo kontaminace, získala Contera v tendru. Uspěla s koncepcí budovy nabité moderními technologiemi, reflektující stávající okolní zástavbu a kombinující špičkově vybavené kanceláře s maloobchodem.

Organica je stavba s šesti nadzemními podlažími, přičemž to poslední bude mít otevřenou terasu se zelení a relaxační zónou, a dvěma podzemními podlažími s parkovištěm a technickým zázemím. Celá budova o hrubé podlažní ploše 26 300 m2 nabídne 23 300 m2 pronajímatelných kancelářských a obchodních prostor, na jednom podlaží je možné poskytnout až 4200 m2 ucelené kancelářské plochy. Ve východní části směrem do náměstí Biskupa Bruna se budou nacházet maloobchodní jednotky, na dalších stranách zázemí pro zaměstnance včetně kolárny a také restaurace s kavárnou.

Přestože výstavba ještě nebyla zahájena, budova je již z více než poloviny pronajatá. Majoritním uživatelem bude společnost TietoEVRY, významný skandinávský dodavatel IT služeb a softwaru s působností po celém světě, který sem přestěhuje svou českou centrálu. Obsadí téměř čtyři podlaží, zbývajících 5 000 m2 kancelářských ploch nabídne Contera dalším klientům. Celý projekt by měl být dokončen nejpozději ve třetím kvartálu roku 2023.

Organica je navržena tak, aby se chovala šetrně k životnímu prostředí. Teplota a kvalita vnitřního vzduchu je kontrolována pomocí čidel a reaguje na koncentraci lidí v daném prostoru. Kde se zrovna nikdo nenachází, tam bude přísun vzduchu nižší. Na parkovišti najdou návštěvníci volné místo pomocí systému chytrého parkování. Samozřejmostí jsou doplňkové zdroje energie, díky nimž bude budova částečně energeticky soběstačná. Objekt bude vybaven nabíjecími stanicemi pro elektromobily, energii pro své telefony nebo tablety mohou návštěvníci získávat díky USB přímo z laviček.

Název Organica odkazuje ke konceptu stavby, který byl inspirován přírodními tvary, a symbolizuje rovněž novou budoucnost pro Ostravu. Budova se bude pyšnit certifikací BREEAM Excellent, která je zárukou šetrného provozu a udržitelnosti. Výstavba zahrnuje venkovní sadové úpravy se zelení a lavičkami.

Další příspěvky