Publikováno: 13.02.2023

City Campus Ostrava byl slavnostně otevřen

Dvě nové univerzitní budovy Ostravské univerzity na Černé louce, jejichž stavba začala v roce 2020, se v únoru 2023 otevírají studentům. Špičkové vybavení pro sport, studium lidského pohybu, digitální grafiky a hudby mohli prozkoumat hosté slavnostního otevření, mezi kterými byl premiér Petr Fiala.

Od února 2023 se budou v Univerzitním zázemí sportu a behaviorálního zdraví a v Klastru umění a designu vzdělávat noví trenéři, učitelé, hudebníci, produkční a grafici.

City Campus posune Ostravu mezi přední studentská města a bude impulzem dalšího rozvoje Ostravy. Zatraktivní region mladým lidem, kteří se tady budou vzdělávat v oborech, které transformující se kraj potřebuje. Jejich práce bude přínosem pro kvalitu života všech, co v Ostravě žijí, ať už jde o jejich zdraví nebo nároky na kulturní vyžití,“ řekl rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Kampus Ostravské univerzity na Černé louce je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Prostředky byly Ostravské univerzitě poskytnuty prostřednictvím výzvy určené pro vysoké školy ve strukturálně postižených regionech díky zapojení Moravskoslezského kraje do vládního programu RE:START. Získané dotace: Klastr umění a designu: 357,8 milionu korun a Univerzitní zázemí sportu a behaviorálního zdraví: 645,9 milionu korun.

Město přispělo pozemky a stavbou podzemního parkoviště

Spoluúčast Ostravské univerzity byla 5 procent a byla z větší části financována prostřednictvím pozemků, na kterých probíhala výstavba. Pozemky v hodnotě 41,7 milionu korun darovalo univerzitě statutární město Ostrava. Statutární město Ostrava zároveň v kampusu zrealizovalo stavbu veřejného podzemního parkoviště pod jednou z budov s kapacitou 155 míst s náklady 175 milionů korun bez DPH.

Podpora vzdělávání patří mezi priority současného vedení města, vždyť naše bohatství tkví hlavně v lidech. Usilujeme o posílení pozice Ostravy, coby univerzitního města. Nově otevíraný studentský kampus nabídne atraktivní možnosti vzdělávání i trávení volného času nejen pro studenty, ale i pro další obyvatele a návštěvníky Ostravy. A díky své poloze nepochybně přispěje i k dalšímu oživení historického centra. Otevřením kampusu však proměna dříve zanedbané lokality nekončí, naopak. V okolí je patrný čilý stavební ruch, vyrůstá bytový komplex Nové Lauby, dokončena byla první etapa proměny nábřeží pod kampusem, před zahájením je přestavba Pavilonu G na novou scénu Národního divadla moravskoslezského, v přípravě pak je projekt rekonstrukce Pivovarské ulice i obnovy mostu Na Karolině a představena byla urbanistická studie propojení centra Ostravy s Dolní oblastí Vítkovice. Proměněná část města nabídne mnohem atraktivnější podmínky pro komunitní život,“ vysvětlil primátor města Tomáš Macura.

„Výstavba kampusu, který se rozkládá na bezmála čtyřech hektarech území, trvala tři roky a byla technologicky i organizačně velmi náročná. Chtěla bych proto poděkovat všem, kteří se na přípravě stavby i její realizaci podíleli, projektantům, architektům, stavebním firmám, jednotlivým subdodavatelům, zástupcům univerzity i města. Areál se bezesporu zařadí mezi novodobé TOP stavby regionu. Pro město Ostravu však realizace celého projektu představuje, kromě samotné účasti na stavbě budov, sérii souvisejících projektů, které buď realizaci předcházely či na ni naopak navazují. Investice města do tohoto projektu tak v součtu překročí částku 400 milionů korun,“ doplnila náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

Nabídne sportovní vyžití i pro veřejnost

Ostravanům se s kampusem už v únoru otevře nová příjemná část centra v bezprostřední blízkosti řeky Ostravice. V červnu, kdy se bude dát díky teplému počasí areál využívat naplno, si zázemí užijí na velké otevírací akci pro veřejnost.

„Už nyní si mohou návštěvníci kampusu prohlédnout náměstí, schodiště, střešní ovál, běžeckou dráhu, workoutové hřiště nebo rozjímat na nové Lavičce Václava Havla. Do multifunkčních prostor však připravujeme i celou řadu akcí pro odbornou i širokou veřejnost, aktuálně na začátek dubna připravujeme kariérní festival Za kariérOU a na konec června velký kulturně-sportovní happening Jsme Ostravská!. Na jaře pak budeme spouštět rezervační systém na pronájem jednotlivých sportovišť. Našim cílem je, aby se City Campus stal novým kulturním a sportovním centrem Ostravy, kde to bude stále žít,“ popsal vedoucí Centra marketingu, komunikace a popularizace Ostravské univerzity Adam Soustružník s tím, že se v kampusu postupně dočkáme řady dalších tradičních akcí včetně oblíbené Noci vědců nebo studentského Majálesu.

 Zajít si zaběhat na unikátní zavěšený běžecký ovál, na taneční hodinu, lezeckou stěnu nebo využít poradnu pohybových programů bude moct veřejnost a místní sportovní kluby od března.

„S certifikovaným gymnastickým sálem nebo halou pro míčové sporty o velikosti tří basketbalových hřišť bude příležitostí sem zavítat určitě mnoho. Nedůležitější pro nás však je to, že s vlastním zázemím stoupne konkurenceschopnost ostravských studijních programů zaměřených na sport a zdravý životní styl. Studenti budou mít dobrý důvod vybrat si právě Ostravu. Podobné programy jsou totiž akreditovány i na Masarykově, Palackého a Karlově univerzitě,“ uvedl děkan Pedagogické fakulty OU Daniel Jandačka.

Nové atraktivní místo, kam za kulturou

Pro Ostravany také vznikne další atraktivní místo, kam budou moci za kulturou. Součástí kampusu je galerie ve stylu white cube a komorní sál pro 242 diváků. „Na zvukových vlastnostech nového komorního sálu spolupracovali hudební mistři Fakulty umění a jeho prostorovou akustiku řešila společnost Aveton, která se dnes věnuje stavbě nového koncertního sálu v Brně a podílí se i na stavbě koncertního sálu pro filharmonii tady v Ostravě,“ vysvětlil Michal Bárta z Fakulty umění OU a dodal, že v budově bude také operní studio nebo muzikoterapeutická laboratoř.

Video, které mapuje příběh celého projektu a roli statutárního města Ostravy v něm najdete ZDE

Další příspěvky