Publikováno: 24.04.2026

Ostravu navštívila zahraniční expertka projektu TactiCity. Město rozvíjí taktický urbanismus a školní ulice

Jak lze rychle a s minimálními náklady zlepšit veřejný prostor ve městě? Odpovědí je taktický urbanismus – přístup, který umožňuje testovat menší, často dočasné úpravy ulic či náměstí ještě před tím, než se přistoupí k trvalým změnám.

Právě na tento přístup se zaměřuje mezinárodní projekt TactiCity – Taktický urbanismus pro inkluzivní místa (Tactical urbanism for inclusive places), do kterého se Ostrava zapojila jako jeden z partnerských měst. Projekt byl zahájen v listopadu 2025 a potrvá do konce dubna 2028. Je součástí programu URBACT IV a patří mezi 25 nově schválených sítí měst zaměřených na přenos dobré praxe a vzájemné učení. Financování je zajištěno z fondů Evropské unie, konkrétně z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Inspirace z Milána i dalších evropských měst

Hlavní inspirací projektu je program Piazze Aperte (Otevřená náměstí), který vznikl v italském Miláně. Od roku 2018 pomáhá proměňovat veřejná prostranství ve městě a podporuje jejich využívání pro setkávání obyvatel i bezpečný pohyb dětí. Program se zaměřuje mimo jiné na řešení problematiky tzv. školních ulic, tedy úprav prostoru před školami s cílem omezit automobilovou dopravu v době příchodu a odchodu žáků.

Ostrava v projektu vystupuje jako projektový partner. Jejím úkolem je převzít a přizpůsobit prvky dobré praxe z Milána a dalších evropských měst místním podmínkám, ale zároveň sdílet vlastní zkušenosti s revitalizací veřejného prostoru. Důležitým tématem bude především testování rychlých a cenově dostupných řešení ve veřejném prostoru, zejména v okolí škol.

První krok: návštěva expertky v Ostravě

Jedním z prvních kroků projektu byla dvoudenní návštěva zahraniční expertky Rity Szerencsés, která se uskutečnila ve dnech 9.–10. dubna 2026. Jejím úkolem bylo zmapovat dosavadní zkušenosti Ostravy v oblasti taktického urbanismu a posoudit možnosti přenosu zahraničních zkušeností do místního prostředí.

Program zahrnoval prezentace města Ostravy a organizace MAPPA, odborný workshop se zástupci města, institucí i organizací, které se tématu veřejného prostoru věnují. Účastníci sdíleli své zkušenosti s realizací menších zásahů ve veřejném prostoru i s projekty zaměřenými na bezpečnost a kvalitu prostředí v okolí škol.

Součástí návštěvy byly také terénní prohlídky vybraných lokalit, kde Ostrava již realizovala nebo testovala opatření blízká principům taktického urbanismu. Patřily mezi ně například pilotní projekty školních ulic nebo další dočasné úpravy veřejného prostoru. Představen byl rovněž dotační program Tvoříme prostor, který podporuje komunitní projekty a zapojování obyvatel do proměny veřejného prostoru.

Směřování k bezpečnějším a příjemnějším ulicím

Zapojení do projektu TactiCity představuje pro Ostravu příležitost, jak systematicky rozvíjet veřejný prostor a testovat nové přístupy ke zvyšování bezpečnosti a kvality života ve městě. Důležitou roli přitom hraje spolupráce s komunitami, školami i dalšími partnery.

V následujících letech se tak obyvatelé mohou setkat s pilotními projekty, které pomohou ověřit nové způsoby úprav ulic a veřejných prostranství. Pokud se osvědčí, mohou se stát inspirací pro další části města a přispět k tomu, aby byly ostravské ulice bezpečnější, příjemnější a více přizpůsobené potřebám lidí.

Další příspěvky