Přeskočit na obsah
Mapu vytvořil tým místních dobrovolníků ve spolupráci s Ostrava Expat Centre. Mapa obsahuje nekomerční, smysluplné a aktuální informace, které poskytnou pouze lidé, kteří v Ostravě žijí a znají město jako své vlastní boty.

Use-it mapa je soubor map evropských ale i světových měst, které je představují jiným způsobem, než tradiční průvodci. Je zdarma a určena především mladým cestovatelům. Primárně vychází v angličtině a úplně poprvé byla vydaná v roce 2002 a 2005 v Gentu v Belgii. Ostrava je po Praze druhým českým městem, které svou use-it mapu vydalo. První edice vyšla v roce 2012.

Mapa Ostravu vykresluje jako neotřelou a zbavuje ji stereotypů, které o ni panují. Ukazuje místa, která nejsou frekventovaná a mnohdy třeba i opomíjená. Zmiňuje nejen hlavní ostravské zajímavosti, ale i různé podniky, bary, výjimečné gastropodniky nebo obchůdky, odkud si cestovatel může něco odvézt. Poslední vydání z roku 2022 obsahuje i jednu novinku – trasu po dokončených strategických projektech města. V rámci aktivit odboru strategického rozvoje mapu podporujeme historicky od prvního vydání.

Aktuální verzi mapy v češtině a angličtině najdete na webových stránkách www.use-it-ostrava.cz, a to včetně starších ročníků v obou verzích. Mapa je také k dostání v ostravských informačních centrech, na nádražích, ostravských univerzitách a také v podnicích.

Autoři mapy z roku 2022 jsou: Markéta Kučová, Pavel Smutný, Tereza Novotná, Jan Petrus a Elen Rozhkova. Pokud vás zajímají další informace k mapě, poslechněte si podcast s tvůrčím týmem zde.

Zde mapa ke stažení.

Video

https://fajnova.cz/projekt/use-it-mapa-ostrava