Aktualizováno 16.3.2022

Rekonstrukce náměstí, podchodu a zastávek Ostrava-Jih

Strategický projekt
2018
Záměr
Příprava
2019
Realizace
2021
Dokončeno

Nové náměstí Ostrava-Jih

Rekonstrukce původní plochy mezi obchodním domem Hlubiňák (Železňák), budovou finančního úřadu a komunikací na ulici Horní v Ostravě-Hrabůvce probíhala v období od konce roku 2019 do začátku roku 2020. Vzniklo tak nové náměstí o rozloze necelých 10.000m2, které nyní může sloužit pro setkávání a odpočinek občanů a pořádání různých setkání a akcí.

Náměstí dostalo nové lavičky, zeleň, veřejné osvětlení a inženýrské sítě, dlažba získala jednotný povrch. Pěší plochu náměstí doplnila nová kašna v podobě 12-ti fontán pod úrovní zpevněných ploch, orientovaných rovnoběžně s ulicí Horní.  V nově vzniklém objektu městského infocentra v blízkosti zastávek MHD a podchodu jsou umístěna nová WC pro veřejnost. Výrazným prvkem náměstí je prosklené zastřešení části objektu obchodního centra ve tvaru písmene U, které umožňuje konání různých kulturně-společenská akcí i v případě špatného počasí.

V roce 2021 byla tato stavba oceněna v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje v kategorii Stavba veřejné vybavenosti – veřejná prostranství . Náměstí Ostrava-Jih, veřejný prostor Hrabůvka získala v této soutěži hlavní cenu.

Rekonstrukce podchodu a tramvajových zastávek

Na rekonstrukce náměstí navázala úprava přilehlého podchodu pod ul. Horní a tramvajových zastávek, které dostaly nový název Náměstí Ostrava-Jih.  Celý prostor podchodů byl v rámci projektu nově osvětlen a měl by tak působit kultivovanějším a bezpečnějším dojmem. Podchod byl také nově vybaven čtyřmi plošinami pro bezbariérový přístup, který v tomto místě chyběl.

Rekonstrukce podchodu a zastávek probíhala od srpna 2020 do května 2021. Rekonstrukci realizovala společnost Stavos Stavba a.s. za cenu 25 milionů Kč. Investorem této stavby byl městský obvod Ostrava-Jih.