Přeskočit na obsah
10000
m2 náměstí
6
fontán
2021
Stavba Moravskoslezského kraje
Rekonstrukce původní plochy mezi obchodním domem Železňák (Hlubiňák), budovou finančního úřadu a komunikací na ulici Horní v Ostravě-Hrabůvce.

Vzniklo nové náměstí o rozloze necelých 10.000m2, které bude sloužit pro setkávání a odpočinek občanů a pořádání různých setkání a akcí. Na rekonstrukce náměstí navázala úprava přilehlého podchodu pod ul. Horní a tramvajových zastávek.

Nové náměstí Ostrava-Jih

Náměstí dostalo nové lavičky, zeleň, veřejné osvětlení a inženýrské sítě, dlažba získala jednotný povrch. Pěší plochu náměstí doplnila nová kašna v podobě 12 fontán pod úrovní zpevněných ploch, orientovaných rovnoběžně s ulicí Horní.  V nově vzniklém objektu městského infocentra v blízkosti zastávek MHD a podchodu jsou umístěna nová WC pro veřejnost. Výrazným prvkem náměstí je prosklené zastřešení části objektu obchodního centra ve tvaru písmene U, které umožňuje konání různých kulturně-společenská akcí i v případě špatného počasí.

V roce 2021 byla tato stavba oceněna v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje v kategorii Stavba veřejné vybavenosti – veřejná prostranství . Náměstí Ostrava-Jih, veřejný prostor Hrabůvka získala v této soutěži hlavní cenu.

Rekonstrukce podchodu a tramvajových zastávek

Na rekonstrukce náměstí navázala úprava přilehlého podchodu pod ul. Horní a tramvajových zastávek, které dostaly nový název Náměstí Ostrava-Jih.  Celý prostor podchodů byl v rámci projektu nově osvětlen a měl by tak působit kultivovanějším a bezpečnějším dojmem. Podchod byl také nově vybaven čtyřmi plošinami pro bezbariérový přístup, který v tomto místě chyběl.

Rekonstrukce podchodu a zastávek probíhala od srpna 2020 do května 2021. Rekonstrukci realizovala společnost Stavos Stavba a.s. za cenu 25 milionů Kč. Investorem této stavby byl městský obvod Ostrava-Jih.

Umístění projektu

Seznam projektů

Harmonogram

2018 Záměr ikona I
2019 Realizace ikona I
2021 Dokončeno ikona I

Zpracovatelé

  • Statutární město Ostrava
  • Statutární město Ostrava, městský obvod Ostrava-Jih

Garanti

  • Jiří Stráník místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih

    Kontaktujte nás
    zpracováním osobních údajů

    https://fajnova.cz/projekt/rekonstrukce-namesti-ostrava-jih