Přeskočit na obsah
44
ha
160 tis.
m2 zastavěné plochy
16
budov
500
pracovních míst
Po náročné sanaci je brownfield o rozloze 44 ha připraven na výstavbu moderního a obchodně-průmyslového parku, který vrátí do opuštěné lokality život a stane se součástí města. Developer chce zde postavit výrobní a skladové haly, obchody, showroomy, kanceláře a další zázemí.

Bývalý brownfield o rozloze 44 ha je ohraničený komunikacemi Místecká, Rudná, řekou Ostravicí a areálem DOV a prošel v minulosti náročnou sanací, která jej připravila pro další využití. Před desítkami let se tu skladovaly suroviny a připravovala železná ruda do vysokých pecí Vítkovických železáren.

Nyní se stal prostorem pro vybudování moderního obchodně-průmyslového parku, který vrátí do opuštěné lokality život a stane se součástí města. Developer P3 Parks Logistic zde staví výrobní a skladové haly, obchody, showroomy, kanceláře a další zázemí. Zastavěná plocha bude tvořit 160 000 m2, celkem zde vyroste až 16 budov různého určení a všechny ve vysokém standardu. K pronájmu zde budou jednotky od 1 200 m2 až do 30 000 m2 a bude možné flexibilně ovlivnit jejich tvar, takže umožní maximálně efektivní provoz.

O projektu

Proměnu bývalé surovinové skládky na moderní obchodně-průmyslovou čtvrť zrealizuje developer podle návrhu architekta Davida Kotka ze společnosti PROJEKTSTUDIO.EUCZ s.r.o., který doplnil chybějící urbanistickou strukturu v návaznosti na okolní zástavbu. Park zachová některé původní industriální stopy, a zároveň doplní zeleň.

Stavební povolení získala společnost na konci roku 2021 a začala v první etapě s výstavbou prvních tří hal. První z nich L1 má rozlohu 28 000 m2. Na ni přiléhá menší hala XS3 o velikosti 2 200 m2 a unikátní samostatně stojící hala XS1 o velikosti 1 200 m2. Menší budovy jsou vhodné zejména pro retail, kde se dá skvěle kombinovat zázemí pro sklad a prostory showroomu nebo provozovny. Větší hala je pak primárně určena pro skladování, logistiku a lehkou výrobu.

Na podzim 2023 dokončil další etapu výstavby. Součástí druhé etapy výstavby pak byly tři haly o celkové rozloze téměř 30 000 m2.

Při výstavbě zde developer poprvé využil recyklační jednotku, která z vytěžené zeminy a suti tvoří přímo na místě stavební materiál pro realizaci projektu. Haly se staví ve standardu BREEAM Excellent a jejich střechy jsou připraveny pro fotovoltaiku. Vytápění je zajištěno horkovodem, zřízena je ale i přípojka na plyn.

V novém areálu by mělo najít práci zhruba pět set lidí. Historicky první společností, která v P3 Ostrava Central podepsala nájemní smlouvu, je Linde Material Handling Česká republika. Dokončení celého projektu se odhaduje začátkem druhé dekády.

Nová ostravská obchodně-průmyslová oblast bude přes řeku napojena i na cyklostezku, která vede kolem řeky Ostravice – v jednom směru do centra města, ve druhém do Beskyd.

Zdroj vizualizací: Projektstudio EUCZ s.r.o.

Webové stránky projektu

Dokumenty ke stažení

Umístění projektu

Seznam projektů

Harmonogram

2020 Záměr ikona I
2021 Příprava ikona I
2021 Realizace ikona I
2028 Dokončeno ikona I

Zpracovatelé

  • P3 Logistic Parks developer
  • Projektstudio EUCZ s.r.o. architektonický návrh

Garanti

  • P3 Logistic Parks

    Kontaktujte nás
    zpracováním osobních údajů

    https://fajnova.cz/projekt/prumyslove-obchodni-ctvrt-ve-vitkovicke-aglomeraci