Přeskočit na obsah
Pasáž bývalého kina Dukla u kruhového objezdu na Hlavní třídě v Porubě se proměnila v galerii. Nápad zřídit v průchodu galerii vznikl díky návrhu v akci Městské zásahy. Zanedbaný průchod se tak proměnil v osvětlený prostor s výtvarnými díly. Výraznou proměnou prošel i předprostor Dukly, kde byla vytvořena pobytová terasa s netradičním mobiliářem.

Kino Dukla bylo svého času největším a nejpopulárnějším kinem v Porubě. Promítat se v něm začalo v roce 1960 a fungovalo až do roku 2002. Místo bylo oblíbeným cílem Porubanů, po skončení provozu ale pasáže velmi rychle zchátraly. Na tuto skutečnost upozornili Robert Šafarčík a Jaromír Materna, kteří v akci Městské zásahy navrhli proměnu pasáže v galerii.

Městský obvod Poruba se nápadu chytil a ve spolupráci s architektem Davidem Kotkem připravil komplexní rekonstrukci obou průchodů a předprostoru. Na rekonstrukci spolupracoval obvod se společností Residomo a se finančně se na ní podílelo také statutární město Ostrava. Součástí projektu je i boční úzký průchod do Hlavní třídy, kde jsou umístěny dvě kresby a velké historické fotografie z budování Poruby.

Výraznou proměnou prošel i předprostor Dukly.  Galerie Dukla byla slavnostně otevřena 5. června 2018 za účasti zástupců městského obvodu Poruba, statutárního města Ostravy a společnosti Residomo. Prvním vystavujícím byl Jan Pfeiffer, který na své výstavě Protiváhy představil díla vytvořená přímo pro Galerii Dukla. Upravený a moderní prostor nyní nabízí posezení a dává Hlavní třídě atraktivnější tvář. Vysazeny byly také nové květinové záhony a pasáže i předprostor střeží kamerový systém.

AKTUÁLNÍ PROGRAM

VÍCE O PROJEKTU

Umístění projektu

Seznam projektů

Harmonogram

2016 Záměr ikona I
2018 Realizace ikona I
2018 Dokončeno ikona I

Zpracovatelé

  • Statutární město Ostrava, městský obvod Poruba

Garanti

  • Lucie Baránková Vilamová starostka městského obvodu Poruba

    Kontaktujte nás
    zpracováním osobních údajů

    https://fajnova.cz/projekt/galerie-dukla