Aktualizováno 8.12.2020

Lanovka (Dolní oblast – ZOO)

2015
Záměr
»
Příprava
Realizace
Dokončeno

Bude mít Ostrava městskou lanovku?

Vizí a cílem projektu je propojit centrum města a hlavní turistické cíle Ostravy. Zastávky se zvažují například na Černé louce, u ZOO Ostrava nebo v Dolních Vítkovicích. Městská lanová dráha je rychlý a ekologický dopravní prostředek, který může sloužit občanům, ale je to především lákavá atrakce pro turisty. Předpokladem je pohon elektrickou energií a samozřejmě kabinková forma lanovky.

Lanovka v Ostravě není novinkou, ale historickou tradicí. V dobách aktivní těžby uhlí bylo v Ostravě několik uhelných lanovek, které byly běžnou součástí každodenního života ve městě.

Projekt stavby je nyní pozastaven, hledá se soukromý investor, který by stavbu lanové dráhy a propojení všech čtyř atraktivit v Ostravě zrealizoval. V uvažované trase Nová Karolina – Dolní Vítkovice – Černá Louka – ZOO  by lanová dráha překonala převýšení 120 m a byla by schopna přepravit až 1600 osob za hodinu v celkem 90 kabinkách.

Studie zatím ukazují, že investiční i provozní náklady jsou prokazatelně nižší než u tramvajové dopravy, a to téměř o polovinu. Je překvapivé, že samotná výstavba lanovky by dle odhadů měla trvat jen něco málo přes dva roky. Kdy bude zahájena stavba, záleží také na tom, kdy se podaří městu najít zdroj financování, kterým by měl být soukromý investor. Ten by následně zajišťoval také provoz lanovky.

Byla zpracovávána studie proveditelnosti, která vyhodnotila jednotlivé varianty a možnosti vedení trasy. Uvažuje se pouze o jednom úseku Karolina, DOV, Černá louka, ZOO vstup. S výše uvedenými předpokládanými náklady a životností minimálně 20 let (následně repase a další fungování) a finanční návratností 11,2 let.

Předpokládané náklady na výstavbu lanové dráhy jsou 611, 2 mil. Kč bez DPH.

Podrobnosti o projektu a studii proveditelnosti najdete ZDE.

 

FOTOGALERIE