Přeskočit na obsah
Cílem rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona je vytvoření prostor pro kvalitní uměleckou tvorbu. Samotná rekonstrukce je rozdělena do dvou etap, přičemž první etapa je již hotova. Došlo při ní k rekonstrukci slavnostního sálu, zkušeben a předprodeje vstupenek, nově byla vybudována komorní scéna, kavárna a centrum divadelního vzdělávání.

Téměř 30 let se v Divadle Jiřího Myrona (DJM) nic neopravovalo či nerekonstruovalo. Celkovou rekonstrukcí a přístavbou, prošlo jen Divadlo Antonína Dvořáka na Smetanově náměstí v roce 2000. Cílem rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona je vytvoření a revitalizace prostor pro kvalitní uměleckou tvorbu. Samotná rekonstrukce je rozdělena do dvou etap.

1. etapa rekonstrukce

První etapa rekonstrukce proběhla v letech 2018-2019 a zahrnovala tyto části:

Slavnostní sál

V prvním patře DJM se nyní nachází zrekonstruovaný sál, který se v této sezóně jmenuje „Sál Edmunda Palkovského“. V divadle se rozhodli, že by byla škoda pojmenovat ho jen po jedné osobnosti, proto název budou každou divadelní sezónu měnit. Sál byl slavnostně otevřen v den 100. výročí vzniku republiky. Pořádají se v něm koncerty, výstavy a společenská setkání, probíhají tam i dramaturgické úvody k inscenacím.

Divadlo „12“ s barem Ve Dvanáctce

Nová scéna pro komorního diváka. Přímo v komplexu budov Divadla Jiřího Myrona se nyní nachází Divadlo „12“. Nabízí 60 míst a speciální dramaturgii. Využívat ho budou všechny čtyři soubory NDM. Vedle vstupu se nachází bar Ve Dvanáctce. Před příchodem do divadla tak bude moci divák posedět a užívat si atmosféru. Specifikum baru je, že ve chvíli nejvyšší potřeby se barové stoly spustí k zemi a vytvoří více místa pro návštěvníky. Když jsou nahoře, lze si s prostorem baru hrát i jako s divadelní scénou.

Kavárna Národní dům

Reprezentativní prostory nyní nabízí kavárna Národní dům. Slouží veřejnosti, ale i divákům během představení. Kavárna je otevřena každý den od 8 do 22 hodin, kromě víkendu, kdy otevírá až v 9 hodin. Hodinu a půl před začátkem představení (představení většinou začíná v 18.30 hodin), tzn. od 17 hodiny, je kavárna pro veřejnost uzavřena. Po poslední pauze aktuálního představení, což je individuální, se opět pro veřejnost otevře.

Ateliér NDM  – pro děti i milovníky divadla

Prostory bývalého řeznictví v rohové budově v ulicích Čs. legií a Milíčova jsou přestavěny na Ateliér NDM – centrum divadelního vzdělávání a kreativního setkávání pro děti a příznivce divadla. Ateliér bude vzdělávat, ale i bavit.

Předprodej vstupenek v pasáži

Nová pasáž vedle hlavního vchodu do DJM slouží jako nový prodej vstupenek a předplatného. Pasáží vchází veřejnost do kavárny v době, kdy je běžně otevřená.

Rekonstrukce zázemí divadla – sály, pokoje hotelového typu pro umělce

Nová moderní prostorná zkušebna orchestru souboru opereta/muzikál a nový baletní sál. Celkovou rekonstrukcí dále prošlo ubytovací zařízení pro hostující umělce NDM, v prostorách areálu vzniklo zcela nové patro s pokoji hotelového typu.

Nová fasáda a rekonstrukce vstupu divadla

2. etapa rekonstrukce

Aktuálně NDM připravuje druhou etapu rekonstrukce divadla. Zahrne modernizaci hlediště a jevištních technologií, rekonstrukci zázemí divadelního provozu a revitalizaci vnitrobloku DJM s technickým zázemím. V dubnu 2023 divadlo také vysoutěžilo návrhy na revitalizaci vnitrobloku. Práce architektů včetně vítězného návrhu Szymona Rozwałky a jeho týmu jsou k vidění na výstavě ve foyeru divadla.

Druhou etapu rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona včetně úprav vnitrobloku může NDM realizovat až poté, co opraví pavilon G na ostravské Černé louce a přesune tam produkci z Divadla Jiřího Myrona. V ‚Géčku‘ vznikne studiová scéna. Ta v budoucnu umožní plnohodnotně hrát a zároveň oživí prostor na výstavišti. Kapacitně a rozměrově jde o prostor určený divadlu a kulturním akcím pro asi 220-550 diváků. Bude to prostor variabilní, s možností rozšíření, který bude divadlo plnohodnotně využívat i po ukončení druhé etapy rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona.

V minulosti byl pavilon G hojně využíván především v 60. a 70. letech. Po roce 1989 správu nad areálem získala Ostravská obchodní společnost (později Černá louka a. s.), chyběly však finance na nutné rekonstrukce a celý areál upadal. Géčko prošlo opravami v roce 2002 – prostor pak sloužil sportu. Byl tu tenisový kurt a posléze tréninkový areál pro golf. S využitím a rekonstrukcí pavilónu G na kulturní účely již počítal vítězný návrh na revitalizaci oblasti Černé louky od nizozemského ateliéru MAXWAN, který vzešel z mezinárodní soutěže uspořádané v souvislosti s kandidaturou Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury.

Aktuální návrh rekonstrukce pavilonu G je dílem spolupráce architektů z Ateliéru 38, s. r. o.. Stavební povolení na rekonstrukci dostalo divadlo na jaře 2023 a stavět by se mělo začít v roce 2024. Finance poskytne zřizovatel – město Ostrava, částečně se v závěrečných fázích bude podílet i NDM. V objektu a jeho okolí končí přípravné práce. Pokud vše půjde podle plánu, hotovo by mohlo být přibližně za dva roky od zahájení stavby.

Rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona v médiích

Umístění projektu

Seznam projektů

Harmonogram

2015 Záměr ikona I
2017 Příprava ikona I
2025 Realizace ikona I
2026 Dokončeno ikona I

Zpracovatelé

  • Národní divadlo Moravskoslezské

Garanti

  • Lucie Baránková Vilámová náměstkyně pro finance a kulturu

    Kontaktujte nás




    zpracováním osobních údajů

    https://fajnova.cz/projekt/komplexni-rekonstrukce-divadla-jiriho-myrona