Publikováno 21.9.2017

„Ostrava je třetí největší město, ale všichni se tady znají, “

pocitOVA…
#mojeostrava #3

„Ostrava je třetí největší město, ale všichni se tady znají, “ říká Ivana, rodačka z Opavy. „Ostravu jsem si zamilovala během studií na vysoké škole a vyměnila ji za Opavu. Fascinující je sledovat, jak se Ostrava každým dnem mění. Jsem ,kavárenský povaleč´,“ říká s pobavením. „Ale není to jen o pití kávy, ale i o setkávání lidí a to je pro mě smyslem mého života. Být obklopena milými lidmi,“ dodává. Pracovala také v Národním divadle moravskoslezském a jiných institucích, zná mnoho lidí, má mnoho přátel. I to patří k jakémusi ostravskému „folkloru“. Ať potkáte Ostraváka kdekoliv ve světě, mají k sobě blízko.

„Za poslední roky vyrostlo v centru Ostravy tolik skvělých kaváren, hospůdek, bister, restaurací, no prostě jsem nadšená,“ říká. I když se její priority momentálně změnily a vyhledává kavárničky s dětským „vyžitím“, i tady je úspěšná.

Myslí, že právě nyní je ten pravý čas pro schopné lidi v Ostravě, aby se jim podařil nějaký ten podnikatelský počin.

Pro Ivanu je centrum města, a to především Prokešovo, Masarykovo a Jiráskovo náměstí, symbolem Ostravy. V ostravské architektuře vidí krásu z minulosti a jako historička by si moc přála, aby stavby a další místa v centru byla rekonstruována či zachráněna. Chápe, že v jiných metropolích jako je například Londýn, se řeší výstavba jinak. V Ostravě máme nejprve opravit budovy chátrající a poté stavět nové, anebo současně, ale určitě „myslet“ na ty krásné, majestátné budovy, které už dnes nikdo nepostaví.

Co ji na Ostravě štve, je ovzduší a to nejvíce v zimě. Řeší to odjezdem do Beskyd na chalupu, ale tam si bohužel nedopřeje milovanou kávičku. (Ivana, 35 let)

 

DALŠÍ PŘÍBĚHY

 

pocitOVA…

…jsou příběhy lidí, kteří zde žijí od narození, ale i těch, co se do Ostravy přistěhovali. Jejich pohledy a názory na Ostravu a místa vás mohou překvapit, zaujmout nebo i rozladit. Nevidí Ostravu s růžovými brýlemi na nose, avšak našli něco, někoho  – místo(a), která mají rádi. Jsou to lidé žijící mezi námi, lidé, kteří Ostravu vnímají po svém.
Fotografie i krátká povídání připravila studentka z Ostravy. Nechali jsme je beze změn. Tak, jak to cítí ona, tak, jak si s lidmi na fotografiích povídala. Jsou to příběhy lidí, našich přátel, známých, tatínků…inspirujte se.

Každý týden ve čtvrtek si můžete přečíst nový příběh na fajnova.cz

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On Linkedin